Olsztyn liderem transformacji energetycznej

2023-03-20 20:29:12(ost. akt: 2023-03-20 16:11:45)
Widok na miasto z Centaurusa

Widok na miasto z Centaurusa

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prestiżowe wyróżnienie prezydent odebrał podczas gali towarzyszącej Kongresowi Klimatycznemu. Chodzi o Klaster Energii, jego główne cele to osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku, zachowanie i poprawa środowiska naturalnego, zapewnienie dostępu do "czystej" energii elektrycznej i cieplnej, poprawa bezpieczeństwa energetycznego.
Polski Kongres Klimatyczny był skierowany głównie do samorządów oraz firm realizującym inwestycje publiczne. Podczas dwóch dni obrad odbyło się m.in. kilkanaście paneli dyskusyjnych w pięciu liniach tematycznych.

Wydarzeniem towarzyszącym Polskiemu Kongresowi Klimatycznemu jest Gala Liderów Transformacji Energetycznej. Konkurs powstał, aby promować innowacyjne rozwiązania, produkty, technologie i usługi związane z ochroną klimatu i środowiska, a także innowacyjne projekty mogące mieć wpływ na przyspieszenie zielonej transformacji Polski.

Prezydent Olsztyna odebrał statuetkę za działalność Olsztyńskiego Klastra Energii. Ten powstał w połowie poprzedniego roku w wyniku przekształcenia Klastra Porozumienie Komunalne, który w 2011 roku stworzyło 10 samorządowych podmiotów. Nowa organizacja została rozszerzona o Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, spółkę Dobra Energia dla Olsztyna oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

— Zaprosiliśmy do tego przedsięwzięcia, poza naszymi spółkami, partnerów zewnętrznych — przypomina prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Wiemy, jakie są wyzwania w zakresie ochrony środowiska, wiemy, jak wytwarzać energię z odnawialnych źródeł, już to zresztą robimy. Poza tym należy pamiętać, że tego typu organizacje mają szansę liczyć na łatwiejszy dostęp do unijnego wsparcia.

Główne cele Klastra to: osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku, zachowanie i poprawa środowiska naturalnego, zapewnienie dostępu do "czystej" energii elektrycznej i cieplnej, poprawa bezpieczeństwa energetycznego.