Zabytkowy cmentarz na Dajtkach z nowym ogrodzeniem?

2023-03-24 09:40:00(ost. akt: 2023-03-24 09:41:27)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Miasto ogłosiło przetarg na rozbiórkę i budowę nowego ogrodzenia zabytkowego cmentarza św. Jana Nepomucena przy ul. Sielskiej w Olsztynie. Nowe ogrodzenie ma na celu poprawić estetykę otoczenia i zabezpieczyć przed migracją zwierzyny.
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie rozbiórki i budowa nowego ogrodzenia zabytkowego cmentarza św. Jana. Zakres prac do wykonania obejmuje w szczególności: roboty rozbiórkowe starego ogrodzenia, budowa nowego ogrodzenia, prace związane z zielenią.

Nowe ogrodzenie ma na celu poprawić estetykę otoczenia, zabezpieczyć przed migracją zwierzyny i zniszczeniem przez zwierzęta nagrobków czy terenów przy nich.

Projekt nowego ogrodzenia jest już gotowy, jednak potrzebny jest jeszcze wykonawca. Chętne firmy mogą się wciąż zgłaszać, bo przetarg trwa do końca marca.

Fot. Zbigniew Woźniak

W ramach inwestycji zaprojektowano ogrodzenie o wysokości 1,50 m. Wzdłuż granicy frontowej - południowej oraz wschodniej planuje się realizację ogrodzenia systemowego, którego konstrukcję wsporczą stanowią słupki kwadratowe, metalowe, ocynkowane i malowane farbą proszkową w kolorze czarnym. Pomiędzy słupkami przykręcane przęsła metalowe ocynkowane i malowane farbą proszkową w kolorze czarnym z elementami ozdobnymi. Na długości ogrodzenia planuje się zamontować bramę ocynkowaną i malowaną farbą proszkową w kolorze czarnym z elementami ozdobnymi z motywami roślinnymi o wymiarach 300cm x 150cm oraz furtki ocynkowane i malowane farbą proszkową w kolorze czarnym z elementami ozdobnymi o wymiarach 90cm x 150cm.

Fot. Zbigniew Woźniak

Działka cmentarza, który wpisany jest do rejestru zabytków ma kształt zbliżony do rombu. Wzdłuż południowej granicy znajduje się droga dojazdowy - ul. Sielska. Od zachodu oraz północy działka graniczy z terenami mieszkalnymi, częściowo zabudowanymi. Przy wschodniej granicy działki planowane jest wykonanie drogi dojazdowej.

W ramach projektu planowane jest wykonanie nowych żywopłotów wzdłuż projektowanego ogrodzenia. Dodatkowo projekt przewiduje wprowadzenie większej ilości roślin kwitnących takich jak jaśminowiec. Przy ogrodzeniu pojawią się nasadzenia buku, leszczyny oraz grabu.