Uczniowie zdradzają warmińskie sekrety
2023-03-18 09:11:00(ost. akt: 2023-03-18 09:26:32)
Młodzi ludzie coraz chętniej angażują się w dodatkowe projekty. Przykładem są uczniowie z Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie, którzy biorą udział w konkursie „Zwolnieni z teorii”. Uczniowie postawili sobie za cel promocję naszego regionu i pokazanie, że Warmia i Mazury wciąż skrywają tajemnice.
W projekcie bierze udział sześcioro uczniów z olsztyńskiego liceum: Jakub Bieliński, Kamila Łęgowska, Agnieszka Seweryn, Adrianna Stohler, Katarzyna Deputat i Marcelina Kępczyńska. Choć za udział w konkursie „Zwolnieni z teorii” można zdobyć międzynarodowe certyfikaty ułatwiające rekrutacje na uczelnie wyższe, to olsztyńskim uczniom zależy przede wszystkim na pokazaniu innej strony Warmii i Mazur. W tym celu założyli konta na Instagramie i Facebooku „Sekrety Warmii i Mazur”, na których publikują ciekawostki związane z regionem.
Choć konkurs nie narzuca tematyki projektów, to uczniowie LO XII „wzięli na warsztat” właśnie Warmię. Dlaczego?
Choć konkurs nie narzuca tematyki projektów, to uczniowie LO XII „wzięli na warsztat” właśnie Warmię. Dlaczego?
— Postanowiliśmy podjąć tematykę teoretycznie bliską mieszkańcom naszego województwa. Dlaczego tylko „teoretycznie”? Przeprowadziliśmy ankietę, w której prawie 60 proc. osób odpowiedziało, że Ostróda leży na Warmii... — mówi Kamila Łęgowska. — Właśnie dlatego postanowiliśmy działać i stworzyliśmy projekt „Sekrety Warmii i Mazur”, w którym przybliżamy nieznane fakty i ciekawostki z naszego regionu. Opowiadamy historie o Napoleonie z czasów jego stacjonowania w Olsztynie i okolicach (a nie każdy mieszkaniec o tym wie!) oraz przedstawiamy historyczno-kulturowy podział województwa warmińsko-mazurskiego.
Adrianna Stohler dodaje: — Jako mieszkańcy Warmii i Mazur interesujemy się historią naszego województwa, a nie tylko suchymi faktami. Ciekawią nas mało znane opowieści z regionu, więc postanowiliśmy podzielić się naszą pasją z innymi.
Jakub Bieliński podkreśla, że zawsze interesował się historią regionu, a dzięki projektowi mógł poszerzyć swoją wiedzę.
— Mało który mieszkaniec słyszał o wojnie o wodę czy zatopionych czołgach — dodaje Jakub.
— Mało który mieszkaniec słyszał o wojnie o wodę czy zatopionych czołgach — dodaje Jakub.
Działalność uczniów nie kończy się na publikowaniu postów w mediach społecznościowych. Uczestnicy przeprowadzili również wyjątkowe warsztaty w SP nr 12 w Olsztynie w klasach 1-4, podczas których dzieci posłuchały prezentacji dotyczącej regionu, a następnie uczestniczyły w grach i rozwiązywały łamigłówki, tematycznie związanych z naszym regionem.
Informacje, które publikują olsztyńscy uczniowie, mogą zadziwić niejednego rodowitego olsztynianina., czego przykładem jest ciekawostka o... olsztyńskich tunelach pod zamkiem w Olsztynie i Starym Miastem! Uczestnicy projektu tworząc posty, bazują na opracowaniach naukowych i odwołują się do olsztyńskich badaczy. Nie pomijają również zbiorów legend i baśni regionu i przypominają piękną legendę o Zaklętym Zamku.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez