Uczniowie zdradzają warmińskie sekrety

2023-03-18 09:11:00(ost. akt: 2023-03-18 09:26:32)

Autor zdjęcia: arch. pryw.

Młodzi ludzie coraz chętniej angażują się w dodatkowe projekty. Przykładem są uczniowie z Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie, którzy biorą udział w konkursie „Zwolnieni z teorii”. Uczniowie postawili sobie za cel promocję naszego regionu i pokazanie, że Warmia i Mazury wciąż skrywają tajemnice.
W projekcie bierze udział sześcioro uczniów z olsztyńskiego liceum: Jakub Bieliński, Kamila Łęgowska, Agnieszka Seweryn, Adrianna Stohler, Katarzyna Deputat i Marcelina Kępczyńska. Choć za udział w konkursie „Zwolnieni z teorii” można zdobyć międzynarodowe certyfikaty ułatwiające rekrutacje na uczelnie wyższe, to olsztyńskim uczniom zależy przede wszystkim na pokazaniu innej strony Warmii i Mazur. W tym celu założyli konta na Instagramie i Facebooku „Sekrety Warmii i Mazur”, na których publikują ciekawostki związane z regionem.
Choć konkurs nie narzuca tematyki projektów, to uczniowie LO XII „wzięli na warsztat” właśnie Warmię. Dlaczego?

Fot. arch. pryw.
— Postanowiliśmy podjąć tematykę teoretycznie bliską mieszkańcom naszego województwa. Dlaczego tylko „teoretycznie”? Przeprowadziliśmy ankietę, w której prawie 60 proc. osób odpowiedziało, że Ostróda leży na Warmii... — mówi Kamila Łęgowska. — Właśnie dlatego postanowiliśmy działać i stworzyliśmy projekt „Sekrety Warmii i Mazur”, w którym przybliżamy nieznane fakty i ciekawostki z naszego regionu. Opowiadamy historie o Napoleonie z czasów jego stacjonowania w Olsztynie i okolicach (a nie każdy mieszkaniec o tym wie!) oraz przedstawiamy historyczno-kulturowy podział województwa warmińsko-mazurskiego.

Adrianna Stohler dodaje: — Jako mieszkańcy Warmii i Mazur interesujemy się historią naszego województwa, a nie tylko suchymi faktami. Ciekawią nas mało znane opowieści z regionu, więc postanowiliśmy podzielić się naszą pasją z innymi.

Jakub Bieliński podkreśla, że zawsze interesował się historią regionu, a dzięki projektowi mógł poszerzyć swoją wiedzę.
— Mało który mieszkaniec słyszał o wojnie o wodę czy zatopionych czołgach — dodaje Jakub.

Działalność uczniów nie kończy się na publikowaniu postów w mediach społecznościowych. Uczestnicy przeprowadzili również wyjątkowe warsztaty w SP nr 12 w Olsztynie w klasach 1-4, podczas których dzieci posłuchały prezentacji dotyczącej regionu, a następnie uczestniczyły w grach i rozwiązywały łamigłówki, tematycznie związanych z naszym regionem.

Fot. arch. pryw.

Informacje, które publikują olsztyńscy uczniowie, mogą zadziwić niejednego rodowitego olsztynianina., czego przykładem jest ciekawostka o... olsztyńskich tunelach pod zamkiem w Olsztynie i Starym Miastem! Uczestnicy projektu tworząc posty, bazują na opracowaniach naukowych i odwołują się do olsztyńskich badaczy. Nie pomijają również zbiorów legend i baśni regionu i przypominają piękną legendę o Zaklętym Zamku.