SONDAŻ. Rośnie autorytet Jana Pawła II wśród Polaków

2023-03-17 14:09:28(ost. akt: 2023-03-17 14:15:49)
Jan Paweł II

Jan Paweł II

Autor zdjęcia: Fratria

Czy medialne i polityczne ataki na świętego Jana Pawła II wpłynęły na postawy Polaków? Najnowsze badanie pracowni Social Changes, zrealizowane na zlecenie portalu wPolityce.pl, wskazuje, że tak, ale w sposób przeciwny od zamierzonego! Okazuje się, że rośnie odsetek Polaków, dla których papież-Polak jest autorytetem.
W badaniu zadano respondentom następujące pytanie:

Czy Święty Jan Paweł II jest dla Pani/Pana ważną postacią?

Na tak zadane pytanie twierdząco odpowiedziało aż 73 proc. badanych.
19 proc. wybrało odpowiedź przeczącą.
8 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Fot. wPolityce.pl

W identycznym badaniu, przeprowadzonym w listopadzie 2020 roku, św. Jana Pawła II uznało za ważną dla siebie postać 70 proc. badanych - o 3 punkty procentowe mniej niż obecnie. Można więc ocenić, że medialne ataki zwiększyły jedynie uznanie naszego społeczeństwa dla św. Jana Pawła II.

Z badania wynika, że papież-Polak jest ważną postacią nie tylko dla niemal wszystkich wyborców Zjednoczonej Prawicy (95 proc.), ale także dla 61 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz 65 proc. wyborców Polski 2050.

Fot. wPolityce.pl

Jednocześnie 51 proc. Polaków ocenia źle lub zdecydowanie źle medialne ataki na św. Jana Pawła II. Przeciwnego zdania jest 20 proc. badanych, a 29 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Wyniki badania cieszą, ale trzeba mieć świadomość, że reżyserzy tej operacji nie zrezygnują ze swoich celów. To będzie długa walka.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 10 do 13 marca 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1050 osób.

Tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl