Przygotowania do jubileuszowej wystawy w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie są już na ostatniej prostej

2023-03-19 13:00:00(ost. akt: 2023-03-17 15:24:51)

Autor zdjęcia: Facebook: Muzeum Warmii i Mazur,

Już niebawem zostanie otwarta jubileuszowa wystawa czasowa, pt. „Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika”. W ten sposób Muzeum uczci nie tylko 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma, ale i 480. rocznicę jego śmierci oraz 500. rocznicę rozpoczęcia pracy jako generalny administrator diecezji warmińskiej.
— Przygotowania do wystawy "Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika" są już na ostatniej prostej. W tym tygodniu do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie trafiły wypożyczone z biblioteki seminarium "Hosianum" inkunabuły. Są wśród nich dzieła prawnicze i teologiczne z rękopiśmiennymi notatkami Mikołaja Kopernika, a także pochodzący z końca XV w. mszał. Te cenne i wrażliwe zabytki nie są eksponowane na co dzień - nasza wystawa czasowa jest jedną z niewielu okazji do ujrzenia ich na własne oczy — czytamy na profilu społecznościowym Muzeum Warmii i Mazur.

Myślą przewodnią wystawy jest refleksja nad czasem i pracą, a jej namacalnym wymiarem jest wykonana przez Mikołaja Kopernika tablica astronomiczna na ścianie w krużganku. Ta najsłynniejsza pamiątka po wielkim mieszkańcu olsztyńskiego zamku wprowadza zwiedzających na gotyckie sale, niegdyś użytkowane przez Mikołaja Kopernika.

Na ekspozycji zaprezentowane zostanie około 140 obiektów pochodzących nie tylko ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, ale także muzealia wypożyczone z Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Biblioteki Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum”.

Wystawa będzie prezentowana na salach gotyckich olsztyńskiego zamku od 21 marca do końca września.