Politico: chińskie firmy eksportowały do Rosji karabiny, kamizelki kuloodporne i części dronów

2023-03-16 21:46:16(ost. akt: 2023-03-16 21:50:47)

Autor zdjęcia: pixabay / dz

Z danych urzędów celnych wynika, że chińskie firmy eksportowały do Rosji przez Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie karabiny, kamizelki kuloodporne i części dronów. Dostawy takie miały miejsce od czerwca do grudnia 2022 roku - informuje brukselski portal Politico.
China North Industries Group, jedno z największych państwowych przedsiębiorstw zbrojeniowych w ChRL, wysłało w czerwcu 2022 roku rosyjskiej firmie Techkrim 1000 karabinów szturmowych CQ-A, wzorowanych na amerykańskich karabinach M16, ale opisanych jako "cywilna broń myśliwska".

Rosyjskie firmy otrzymały też 12 transportów części dronów i ponad 12 ton kamizelek kuloodpornych, wysłanych z Chin przez Turcję.

Spółka Da-Jiang Innovations Science & Technology Co., znana też jako DJI, wysłała w listopadzie i grudniu 2022 roku przez Zjednoczone Emiraty Arabskie części dronów przeznaczone dla małej rosyjskiej firmy dystrybucyjnej.

Rosja nabyła też kamizelki kuloodporne od chińskiej firmy Xinxing Guangzhou Import & Export Co.

Z danych urzędów celnych nie wynika wprawdzie, że ChRL eksportuje do Rosji duże ilości broni, okazuje się jednak, że dostarcza "wyposażenie podwójnego zastosowania", które może posłużyć rosyjskiej armii - pisze Politico.

Źródło: PAP