Wojsko zaprasza na I Wojskowe Targi Służby i Pracy - największe w Olsztynie

2023-03-16 12:13:19(ost. akt: 2023-03-16 14:18:25)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W najbliższy piątek i sobotę w całym kraju odbędą się I Wojskowe Targi Służby i Pracy. Trwają przygotowania do największej imprezy, połączonej z przysięgą wojskową i debatą o rekrutacji do polskiej armii, zaplanowanej w Olsztynie. Chętni do odwiedzenia targów muszą wziąć na teren koszar dowód tożsamości.
Dowódca Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Olsztynie pułkownik Artur Lichończak poinformował na konferencji prasowej w Olsztynie, że I Targi Służby i Pracy rozpoczną się w piątek o godz. 9 rano w kompleksie koszarowym przy ul. Saperskiej w Olsztynie. Impreza potrwa do godz. 18, w sobotę targi także będą się odbywać od godz. 9 do godz. 18.

— Targi będą poświęcone promowaniu nowych form pełnienia służby wprowadzonych "Ustawą o obronie ojczyzny". Nas, jako zamiejscowy ośrodek w Olsztynie, spotkał zaszczyt, że centralne obchody będą właśnie w Olsztynie —podkreślił płk Lichończak i dodał, że udział w imprezie w Olsztynie zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Fot. Zbigniew Woźniak

Podczas targów wszyscy zainteresowani wstąpieniem do wojska będą mogli porozmawiać z zawodowymi żołnierzami i rekruterami.

— Będzie możliwość przedstawienia spersonalizowanej ścieżki rozwoju zawodowego w siłach zbrojnych. Zainteresowanym zostaną przedstawione wszystkie aspekty pełnienia służby, czy wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, czy do służby zawodowej. Będzie można poznać, jakie są warunki służby, wynagrodzenia, profity i możliwości rozwoju — wymienił płk Lichończak. Podkreślił, że w targach będą uczestniczyć także wyższe wojskowe uczelnie tak więc np. maturzyści będą mogli poznać ofertę uczelni wojskowych.

Wstęp na targi będzie bezpłatny, chętni do ich odwiedzenia muszą wziąć ze sobą dowód osobisty.

Fot. Zbigniew Woźniak

Targom będzie towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego, w Olsztynie w koszarach przy ul. Saperskiej będzie można zobaczyć m.in. armatohaubicę samobieżną Krab, koreańską armatohaubicę K9 Thunder, czołg K2, przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta, czołg Leopard 2A5, kołowy transporter opancerzony Rosomak, wielozadaniowy śmigłowiec Black Hawk. Zaplanowano też pokazy wyszkolenia żołnierzy, sztuk walki, pokaz pierwszej pomocy i medycyny pola walki, musztrę i występ orkiestry wojskowej z Giżycka oraz koncerty zespołów wojskowych.

— Będzie też możliwość postrzelania na strzelnicy i skorzystania z symulatorów — zapowiedział płk. Lichończak.

Targom w Olsztynie będzie towarzyszyła także uroczysta przysięga wojskowa ponad 500 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. "To będzie jedna z największych przysięg w ostatnim czasie" - podkreślił płk. Lichończak.

Fot. Zbigniew Woźniak

W piątek w Olsztynie zaplanowano także debatę z udziałem ekspertów i głównych dowódców Wojska Polskiego pod hasłem „Strategicznie o rekrutacji w Wojsku Polskim”. Dyskusja dotyczyć będzie różnych aspektów promowania nowych form służby wojskowej.

Organizowane po raz pierwszy Wojskowe Targi Służby i Pracy obędą się w każdym województwie. Poza Olsztynem odbywać się będą w Oławie, Mogilnie, Chełmie, Międzyrzeczu, Skierniewicach, Limanowej, Radomiu, Brzegu, w miejscowości Boguchwała, w Wysokiem Mazowieckiem, Kartuzach, Mysłowicach, Pińczowie, Koninie i Gryfinie.Źródło: PAP
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska