Wielka "Metamorfoza". Zamiast basenu przy ul. Głowackiego w Olsztynie nowe osiedle?

2023-03-14 16:30:27(ost. akt: 2023-03-16 13:19:56)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W Olsztynie przy ulicy Głowackiego planowana jest budowa nowoczesnego osiedla, a także terenów zielonych, dostępnych dla całej lokalnej społeczności. Trójmiejski deweloper jest obecnie w trakcie opracowywania koncepcji zabudowy nowego miejsca. Jakie ma plany?
W Olsztynie przy ulicy Głowackiego jeszcze do niedawna stał basen. Obecnie zakończyły się prace rozbiórkowe, które przygotowały teren pod inwestycję. Budynek zniknął z powierzchni ziemi, a w jego miejscu pozostała pusta działka. Jaka jest przyszłość tego miejsca?

Z działki, którą w październiku 2021 roku kupiła spółka INPRO z Gdańska zniknął jednej z najbardziej znanych basenów w Olsztynie. Przed ponad rokiem miasto Olsztyn uznało, że kompleks należałoby wyremontować, ale z braku środków na ten cel działkę z kompleksem sportowym wystawiono na sprzedaż. Cenę wywoławczą za 10,5 tys. mkw. ustalono na 9 mln zł.

Wydawałoby się, że sprzedaż działki w tak atrakcyjnej lokalizacji pójdzie szybko, jednak miasto podczas transakcji napotkało wiele problemów. Pierwszy przetarg na zakup tego terenu odbył się w lutym 2021 roku, jednak zwycięzca nie dopełnił wymaganych formalności i nie wpłacił całości wylicytowanej kwoty, więc sprzedaż nie została sfinalizowana. Wówczas inwestor nie tylko zaskarżył postępowanie przetargowe, ale także próbował zablokować kolejne. Jednak sąd oddalił jego wniosek o wstrzymanie przetargu i na początku października 2021 roku odbyła się druga licytacja działki. Do przetargu stanęło czterech oferentów a najwyższą cenę zaproponowała spółka INPRO z Gdańska za kwotę 13,1 mln zł.

Po zakupie, działka została ogrodzona wysokim płotem, a robotnicy przeprowadzili prace rozbiórkowe dachu kompleksu sportowego. Następnie znikały kolejne elementy budynku. Prace przebiegły bardzo szybko.
Obecnie pozostała tam pusta działka, a po starym budynku basenu, który został zrównany z ziemią, nie pozostało kompletnie nic. Co teraz ma powstać w tym miejscu?

Fot. Zbigniew Woźniak

W Olsztynie przy ulicy Głowackiego planowana jest budowa nowoczesnego osiedla, a także terenów zielonych, wypełnionych roślinnością z bogatą infrastrukturą, dostępnych dla całej lokalnej społeczności.

— INPRO jest obecnie w trakcie opracowywania koncepcji zabudowy nowego miejsca. Data rozpoczęcia budowy inwestycji wstępnie ustalona jest na lata 2024-2025 — informuje Rafał Zdebski, Dyrektor Handlowy INPRO S.A..

Dlaczego trójmiejski deweloper zdecydował się właśnie na to miejsce?
— Obszar ten posiada ogromny potencjał, a nasze działanie będzie służyło zmianie tego miejsca na lepsze, tj. bardziej uporządkowane i odpowiadające bieżącym potrzebom — informuje Zdebski. — Postanowiliśmy wpisać tę przestrzeń w lokalny krajobraz. Oprócz budowy osiedla mieszkaniowego jesteśmy gotowi w porozumieniu z władzami miasta na rewitalizację pobliskich terenów zielonych mającą na celu utworzenie parku z ciekawą infrastrukturą. Mamy nadzieję, że cały kompleks odmieni tę przestrzeń, nadając jej nową formę.

W ramach inwestycji zaplanowano utworzenie budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie. W obiektach powstaną lokale liczące od 1 do 5 pokoi o zróżnicowanych metrażach od 28 do nawet 110 m2. Kompleks zapewni mieszkańcom stały kontakt z naturą. Mieszkania na parterze będą posiadały ogródki.

W budynkach powstaną podziemne hale garażowe z miejscami postojowymi. W obiektach przewidziano także przestrzeń na boxy do przechowywania rzeczy, rowerownie oraz wózkarnie.

— Nie zabraknie także rozwiązań technologicznych gwarantujących bezpieczeństwo. Każde mieszkanie będzie wyposażone w instalację pozwalającą na montaż wideodomofonu. Teren kompleksu zostanie objęty systemem monitoringu CCTV, a przy wjeździe do hal garażowych będą znajdowały się czytniki tablic rejestracyjnych, pozwalające na automatyczne otwieranie bram — informuje Zdebski.

Fot. Zbigniew Woźniak

Cały projekt będzie wykonany ze szczególną dbałością o fragmenty rekreacyjne osiedla, zapewniające przyszłym mieszkańcom możliwość aktywności i wypoczynku. W obrębie osiedla planowane jest utworzenie kameralnych placów zabaw, zarówno dla tych młodszych, jak i nieco starszych dzieci.

Ponadto na osiedlu przewidziano powstanie lokali usługowych o zróżnicowanej powierzchni od 40 do 100 m2, a także uwzględniono miejsce dedykowane pod utworzenie paczkomatu czy bankomatu.

Czytelnicy serwisu Gazety Olsztyńskiej zauważyli, że planowana budowa znajduje się blisko terenów podmokłych, tak też przedstawili swe obawy, czy podmokłe tereny, które towarzyszą wskazanym miejscom inwestycji, nie wpłyną negatywnie na budowę?

— Realizacja budynków mieszkalnych planowana jest w miejscu dawnego basenu, obszar ten nie stanowi terenu podmokłego — informuje Zdebski. — Bardziej wilgotne tereny (obejmujące staw) to tereny zielone należące do władz miasta, które nie wchodzą w obszar planowanej zabudowy.

Data rozpoczęcia budowy inwestycji wstępnie ustalona jest na lata 2024-2025

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3108972 15 mar 2023 08:38

    Świetna wiadomość! Będzie kolejne, paskudne blokowicho wyglądem przypominające zakład karny (wszystkie okna w rzędzie). Ciekawe czy lemingi już zaczynają kupować dziurę w ziemi i znowu będzie płacz?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Mr_P #3108970 15 mar 2023 08:12

    Czy wam też centaurus na zdjęciach wydaje się pochylony w prawo?

    odpowiedz na ten komentarz