Chiny wkraczają do gry?

2023-03-13 20:13:54(ost. akt: 2023-03-13 20:19:25)

Autor zdjęcia: PAP/UKRINFORM / PAP/EPA (kolaż)

Prezydent Chin Xi Jinping planuje rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, co byłoby pierwszym spotkaniem obu przywódców od momentu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę w ubiegłym roku – poinformował amerykański dziennik „Wall Street Journal”.
Do spotkania dojdzie prawdopodobnie po wizycie Xi Jinpinga w Moskwie, która może się odbyć już w przyszłym tygodniu. Xi Jinping ma rozmawiać w rosyjskiej stolicy z Władimirem Putinem. Do dyskusji z prezydentem Zełenskim ma dojść za pośrednictwem łącza internetowego.
Xi Jinping rozważa także wizytę w innych europejskich krajach, jednak dokładny plan podróży przywódcy Chin musi zostać jeszcze potwierdzony.
W ocenie dziennika rozmowa Xi Jinping z Wołodymyrem Zełenskim oznaczałaby ważny krok w staraniach Pekinu o odgrywanie roli rozjemcy między Moskwą a Kijowem.
„WSJ” podkreśla, że umowa w sprawie wznowienia stosunków dyplomatycznych między Arabią Saudyjską a Iranem, podpisana w Pekinie, pokazuje wzrost ambicji Chin w zakresie odgrywania roli mediatora w globalnych konfliktach. Jednocześnie jednak „osiągnięcie przełomu na Ukrainie byłoby trudniejszym zadaniem niż umowa saudyjsko-irańska, zwłaszcza że obie strony (Rosja i Ukraina) uważają, że jest jeszcze zbyt wiele kwestii, które należy rozstrzygnąć na polu bitwy”.
Xi Jinping nie rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim od wybuchu wojny w lutym ubiegłego roku, jednak chiński przywódca kilkukrotnie kontaktował się z Putinem. We wrześniu 2022 r. obaj przywódcy spotkali się w Uzbekistanie. Była to pierwsza zagraniczna podróż Xi Jinpinga od 2020 roku, początku pandemii COVID-19.
Przed inwazją Rosji Chiny były największym partnerem handlowym Ukrainy; Pekin importował prawie 30 proc. ukraińskiej kukurydzy. Chiny inwestowały także w projekty infrastrukturalne na Ukrainie.
W 2022 roku wymiana handlowa między Chinami a Ukrainą wyniosła 7,6 mld dolarów, czyli spadła o 60 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Tymczasem w 2022 roku wymiana między Rosją a ChRL wzrosła o ok. 29 proc. w porównaniu z 2021 roku do 190 mld dolarów, jak wynika z oficjalnych chińskich statystyk. Ze względu na to, że spadła sprzedaż rosyjskiej ropy i gazu do Europy w wyniku nałożonych na Rosję sankcji, Chiny stały się ważnym nabywcą tych surowców. Rosja zaczęła również częściej korzystać z chińskiej waluty – juana.

Źródło: PAP