Na Warmii i Mazurach szykuje się cyfrowa rewolucja

2023-03-16 08:32:39(ost. akt: 2023-03-15 15:56:37)

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

Projekt WAMA Digital Innovation Hub zaprezentowany. Konsorcjum jest jednym z 11 wybranych przez Komisję Europejską w Polsce i ma za zadanie wprowadzić szeroko rozumianą rewolucję cyfrową na Warmii i Mazurach.
Program Cyfrowa Europa realizowany przez Unię Europejską w latach 2021-2027, ma za zadanie przybliżyć cyfrowe technologie biznesowi, obywatelom i administracji publicznej. Towarzyszy mu sieć Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych, która zapewni kompleksową obsługę zainteresowanych.

— Jako region mamy ogromny potencjał, by tworzyć innowacje. Mamy ogromny kapitał ludzki, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zapewnia potencjał naukowy, musimy sięgać po te zasoby. Biznes i nauka muszą działać razem. Poza tym innowacje potrzebują odpowiedniego miejsca, by móc je tworzyć, a to w naszym mieście mamy — mówi Michał Żukowski z WAMA EDIH.

WaMa Innovation HUB pokryje swoimi usługami obszar Warmii i Mazur oraz Mazowsza. Dzięki temu połączy wyzwania stojące przed Cyfrową Europą oraz specjalizacjami obu województw.

— To na pewno dobra inicjatywa. Niezwykle cenimy sobie aktywność naszych mieszkańców. Ten kapitał ludzki jest naprawdę bardzo duży i byłoby błędem nie korzystać z niego. Mam pewność, że ten projekt przyczyni się do innowacyjności szeroko rozumianego biznesu — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

W Olsztynie powstanie regionalne biuro hubu. Zgodnie z założeniami na wsparcie może liczyć co najmniej 500 podmiotów. Oferta będzie kierowana do mikro-, małych- i średnich przedsiębiorstw oraz do jednostek samorządu terytorialnego.