Müller: słowa Janiny Ochojskiej są szokujące

2023-03-13 12:13:51(ost. akt: 2023-03-13 12:14:38)

Autor zdjęcia: PAP

Słowa Janiny Ochojskiej są szokujące. Oczekuję, że liderzy Platformy Obywatelskiej: Donald Tusk oraz Rafał Trzaskowski odetną się od tych kłamstw - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do słów europosłanki o rzekomym udziale polskich leśników w chowaniu uchodźców w masowych grobach.
W piątek europarlamentarzystka Koalicji Europejskiej Janina Ochojska w wywiadzie radiowym mówiła o sytuacji migrantów na granicy polsko-białoruskiej sugerując, że polscy leśnicy usuwali ciała zmarłych imigrantów. W reakcji na tę wypowiedź rzecznik Lasów Państwowych zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Ochojską. Według Lasów Państwowych, mogło dojść do pomówienia leśników.

Rzecznik rządu pytany przez PAP o słowa europosłanki ocenił, że są on "szokujące". "Oczekuję, że liderzy Platformy Obywatelskiej - Donald Tusk oraz Rafał Trzaskowski odetną się od tych kłamstw" - powiedział Müller.

"Oczywiste jest to, że rosyjska propaganda wykorzysta rozsiewanie takich informacji w swojej propagandzie w kraju, ale także przez swoje wpływy na zachodzie Europy" - dodał rzecznik rządu.

W wywiadzie dla TOK FM Ochojska powołała się na dane Grupy Granica, wedle których po polskiej i białoruskiej stronie granicy życie straciło łącznie 37 osób. "Myślę, że ofiar tej granicy jest o wiele więcej. One są albo w jakimś zbiorowym grobie, bo nie zdziwiłabym się, gdyby w czasie kiedy był zamknięty dostęp do granicy, po prostu pozbierano ciała, żeby nie było tych dowodów. W tej chwili mówi się o prawie 300 osobach, które zaginęły" - stwierdziła europosłanka.

Zasugerowała też, że to polscy leśnicy byli odpowiedzialni za uprzątnięcie ciał. "Dlaczego tak sądzę? Był taki moment, kiedy powołano leśników z całego kraju. Po co? Przecież nie po to, żeby pomogli puszczy w trudnym momencie. Ale po coś ich zwołano" - powiedziała Ochojska.

W związku z ta wypowiedzią w niedzielę Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że polecił prokuraturze wszcząć postępowanie karne.

Źródło: PAP

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3108946 13 mar 2023 16:01

    Tego typu pomówień nie wymyśliła nawet propaganda Putina czy Łukaszenki. Opowiadanie o zbiorowych grobach wykopanych przez polskie służby wynika zapewne z chorej nienawiści do obecnie rządzących... Ale robienie wystawy oskarżającej władze polskie broniące całą Europę przed hybrydowym atakiem Łukaszenki, o zabijanie uchodźców musi spotkać się ze stosowną reakcją niesłusznie posądzanych. Brak potępienia takich antypolskich działań ze strony Koalicji Obywatelskiej, której członkinią jest posłanka Ochojska, będzie jasnym dowodem na antypolską postawę całego tego ugrupowania. Co na to przewodniczący Tusk?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz