Od początku wybuchu wojny w Ukrainie pracują charytatywnie w olsztyńskim szpitalu

2023-03-13 19:35:14(ost. akt: 2023-03-13 15:37:20)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Żanna i Wiktoria Białoszyckie są siostrami. Mają polskie pochodzenie, ale ich rodzinnym krajem jest Ukraina. Aktualnie studiują na 6. roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie pracują charytatywnie.
Od początku wybuchu wojny w Ukrainie pracują charytatywnie w szpitalu jako tłumaczki języka ukraińskiego. Pomimo dużej ilości nauki wykazują godną podziwu dyspozycyjność i zaangażowanie.

— Życie mnie nauczyło, że im ma się więcej obowiązków, tym mniej czasu na załamywanie się i myślenie o tym, że czas się gubi — przyznaje Pani Żanna. — Dodatkowo prowadzę jeszcze zajęcia baletu. Tłumaczę również dokumentację medyczną przy Federacji FOSA. Kontakt z uchodźcami z Ukrainy pomaga mi się nie załamywać, bo poznaję ich historie i staram się im pomóc.

Podziękowania za dotychczasową pracę wręczyły obu wolontariuszkom w imieniu dyrekcji szpitala: dr n. o zdr. Ewa Romankiewicz, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa oraz mgr piel. Lidia Rutka, pielęgniarka epidemiologiczna.

— Bardzo się cieszę, że poświęcają Panie swój czas i służą swoją wiedzą personelowi naszego szpitala w sytuacjach, gdy do postawienia dobrej diagnozy i ustalenia planu leczenia pacjenta pochodzącego z Ukrainy niezbędne jest skorzystanie z usług tłumacza — podkreśliła dr n. o zdr. Ewa Romankiewicz. — Dzięki takiemu wsparciu i zaangażowaniu nasi specjaliści mogą jeszcze skuteczniej i z zachowaniem większego komfortu, bo bez bariery komunikacyjnej, pomagać obcokrajowcom.