Przebudowa stacji Stare Juchy usprawni podróże koleją

2023-03-12 16:19:46(ost. akt: 2023-03-13 13:30:19)
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przy wsparciu finansowym z funduszy unijnych, modernizują linię kolejową nr 38 z Ełku do Giżycka. W ramach inwestycji przebudowanych zostanie pięć stacji i przystanków kolejowych. Dzięki temu podróżni zyskają m.in. dostęp do nowego peronu na stacji Stare Juchy. Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prace na stacji Stare Juchy rozpoczęły się od demontażu starych torów oraz dwóch peronów. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem nawierzchni pod nowe tory. Ruszyła także budowa nowego, dwukrawędziowego peronu. Obiekt będzie miał 150 metrów.


Nowa, dwustronna wiata i ławki, zapewnią podróżnym lepsze warunki oczekiwania na pociągi. Czytelna informacja pasażerska ułatwi podróże. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni energooszczędne oświetlenie LED. Na antypoślizgowej nawierzchni zamontowane zostaną ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych oraz niedowidzących. Dla pasażerów łączących podróżowanie rowerem i koleją, dwoma ekologicznymi środkami transportu, zamontowanych zostanie pięć stojaków.


W ramach inwestycji na całej linii kolejowej Ełk – Giżycko, w tym także na stacji Stare Juchy, zainstalowana zostanie sieć trakcyjna. Dzięki temu na trasie zaczną kursować pociągi elektryczne. To pozwoli na znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dodatkowo dzięki elektryfikacji wzrośnie przepustowość całej trasy. Pociągi pasażerskie przyspieszą z 80 km/h do 160 km/h. Po zakończeniu wszystkich prac podróż pociągiem z Olsztyna do Ełku przez Korsze, Giżycko i Stare Juchy, skróci się o 50 minut i wyniesie około 2 godzin. Ze stacji Stare Juchy obsługiwane będą także połączenia m.in. w kierunku Trójmiasta czy Białegostoku. Zakończenie prac planowane jest w 2024 roku.


Projekt „Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Ełk – Korsze wraz z elektryfikacją – etap I”
jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.