Bloger atakuje WOŚP. Wskazuje na kwestie rozliczenia finałów

2023-03-11 16:48:01(ost. akt: 2023-03-11 19:22:41)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Piotr Wielgucki (Matka Kurka), bloger prowadzący kontrowersje.net od lat zwraca uwagę na nieścisłości wokół rozliczania organizacji finałów WOŚP.
Bloger zwraca uwagę na kwestię dotyczącą kosztów organizacji finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego zdaniem organizacja Owsiaka chce "zebrać jak najwięcej pieniędzy i nie wydawać tak długo jak się da".

Jak podaje Matka Kurka: "W tej chwili na koncie WOŚP znajduje się około 200 milionów nie wydanych na sprzęt pieniędzy. W tym czasie rosną odsetki w granicach 2-4 milionów, które nigdy nie idą na cele zbiórki, ale na organizację „eventów”.

Bloger wskazuje, że pieniądze przepływają między spółką "Złoty Medalion" a WOŚP.

„Firma ta obsługuje wszystkie najważniejsze imprezy WOŚP i bierze udział w „konkursach ofert” na zakup sprzętu. W ciągu 10 lat Owsiak jako prezes „Złotego Melona” rozdysponował ponad 90 milionów w „usługach obcych”, dokładnie 90 026 552,79 zł” — pisze Matka Kurka.

Jako dowód na poparcie swojej tezy podał skany dokumentów dostępne na stronie kontrowersje.net pod linkiem https://www.kontrowersje.net/ponad_90_milion_w_w_us_ugach_obcych_rodzina_owsiak_w_na_swoim/

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na swojej oficjalnej stronie internetowej publikuje coroczne rozliczenia poszczególnych finałów. Jak piszą organizatorzy zbiórek WOŚP:

"Fundacja WOŚP środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej w całości przeznacza na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych, co wykazujemy w publikowanych poniżej sprawozdaniach ze sposobu wydatkowania zebranych środków. Zgodnie z zapisami w ustawie o zbiórkach publicznych środki zebrane w ramach ogłoszonej zbiórki pt. Finał WOŚP w całości muszą być przeznaczone na cele zbiórki.

Ostateczną sumę zebranych w każdym Finale środków, potwierdzoną wyciągiem bankowym, podajemy do publicznej wiadomości tradycyjnie 8 marca. W tym samym terminie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (wcześniej do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji) składamy sprawozdanie dotyczące ilości środków zebranych w ogólnopolskiej zbiórce publicznej oraz poniesionych na jej zorganizowanie kosztów."

Wszystkie rozliczenia prezentowane przez WOŚP są dostępne na ich stronie internetowej pod linkiem: https://www.wosp.org.pl/fundacja/wazne/rozliczenia

Źródło: kontrowersje.net/WOŚP

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3108902 11 mar 2023 22:02

    Niestety znaczna część pieniędzy zbieranych przez wolontariuszy działających w szczytnym celu trafia od wielu lat do prywatnej spółki Owsiaka "Złoty Melon" zamiast być wydawana zgodnie z intencją donatorów na sprzęt medyczny... A na dodatek setki milionów złotych procentują na koncie WOŚP zamiast od razu być przeznaczane na pomoc chorym. Zatem Owsiak stworzył półprywatna ośmiornicę dzięki której on i jego rodzina znaleźli sposób na dorabianie się...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz