Trwają poszukiwania ropy naftowej na Warmii i Mazurach. Sprawdzamy efekty odwiertów

2023-03-11 14:37:35(ost. akt: 2023-03-11 16:05:18)
Odwiert Miłaki-1K na terenie zakładu górniczego w Głębocku. Zdjęcie z 28.02.2023 r.

Odwiert Miłaki-1K na terenie zakładu górniczego w Głębocku. Zdjęcie z 28.02.2023 r.

Autor zdjęcia: PGNiG

W Głębocku, 3 km od granicy z Rosją, pod koniec stycznia stanęła wieża wiertnicza. Rozpoczęto poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego. Po ponad miesiącu prac poszukiwawczych na terenie kopalni sprawdzamy, jakie są jej efekty.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pod koniec stycznia rozpoczęło w Głębocku (powiat braniewski, gmina Lelkowo) badania poszukiwawcze. Tym razem nie chodzi jednak o gaz łupkowy, a o potwierdzenie możliwości występowania i pozyskiwania ropy naftowej.

W 2010 roku — przypomnijmy — podczas bumu na gaz łupkowy w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim na tym samym obszarze dokonano pięć odwiertów. Po badaniach geologicznych szybko się okazało, że gazu w tym regionie jest mniej, niż pierwotnie sądzono, i zrezygnowano z jego wydobycia. Wtedy na przeszkodzie w wydobyciu gazu z łupków stały niskie ceny ropy i nieopłacalność procesu. Teraz jednak wszystko się zmieniło.

Na podstawie prowadzonych wcześniej badań sejsmicznych, a także danych historycznych z prac wiertniczych, zaprojektowano odwiert poszukiwawczy w ...

Zostało jeszcze 85% treści artykułu.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Richie #3109082 23 mar 2023 10:51

    Czego tu szukać. Wystarczy sięgnąć do archiwum starych gazet z lat 50-tych i w jednym z numerów jest mapa złóż naftowych na terenie naszego województwa. Niestety pokazywała ona, że większość złoża jest po stronie ruskiej i więcej na ten temat nie pisano, bo ruskie zabronili.

    odpowiedz na ten komentarz