Jest umowa na nową noclegownię dla bezdomnych w Olsztynie

2023-03-11 12:00:00(ost. akt: 2023-03-10 14:19:29)

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

Jest zdegradowany i nie spełnia swoich podstawowych funkcji. Obecny budynek przy ul. Towarowej 18 służący za schronienie dla bezdomnych niedługo zniknie z powierzchni ziemi, a na jego miejscu powstanie zupełnie nowy obiekt. Umowa na realizację zadania została już podpisana.
Obiekt, w którym teraz mieści się noclegownia, powstał w latach 70. poprzedniego wieku jako tymczasowa baza OHP. Nie powinno więc dziwić, że w tym czasie uległ znacznej degradacji, stąd konieczność powstania nowego budynk

— W obecnej noclegowni sypie się dach, pękają ściany, a odkąd powstała obwodnica cała konstrukcja drga, gdy w pobliżu przejeżdżają ciężkie pojazdy — mówi dyrektor noclegowni i schroniska dla bezdomnych w Olsztynie, Robert Kuchta. — Konstrukcja jest tak specyficzna, że latem jest gorąco, a zimą zimno. Przez nieszczelne okna wciąż wieje. Robimy co możemy, remontujemy, ale obiekt nie spełnia już norm dla noclegowni, również tych przeciwpożarowych.

Nowa noclegownia - podobnie, jak obecna - będzie jednokondygnacyjna. Będzie mieć cztery pokoje 18-osobowe, dwa 10-osobowe oraz pięcioosobowy, który będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z obiektu będzie mogło skorzystać 97 osób.

— Teren budowy przekażemy wykonawcy w drugiej połowie kwietnia — informuje dyrektor wydziału inwestycji miejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Krzysztof Śmieciński. — Czas realizacji tego zadania to 18 miesięcy od momentu przejęcia placu.

Inwestycja ma wartość niemam 4,9 mln złotych.