"Staję w obronie naszego kochanego Papieża". Poruszający spot premiera Morawieckiego

2023-03-10 09:16:31(ost. akt: 2023-03-10 09:25:17)

Autor zdjęcia: PAP/Paweł Supernak

„Staję dziś w obronie naszego kochanego Papieża, bo jak zdecydowana większość moich rodaków wiem, że Janowi Pawłowi II zawdzięczamy jako naród bardzo, bardzo wiele. Być może zawdzięczamy mu wszystko” - mówi premier Mateusz Morawiecki w spocie opublikowanym na swoim twitterowym profilu.
Premier: To część wojny cywilizacyjnej

Premier Mateusz Morawiecki, po fali ataków opozycyjnych mediów i polityków na św. Jana Pawła II, stanął w obronie papieża Polaka. Wczoraj w mediach społecznościowych ustawił sobie fotografię Ojca Świętego z podpisem „Nie lękajcie się” jako zdjęcie w tle, dziś opublikował poruszający spot.

Uderzanie w papieża, który został świętym jest, zdaniem premiera, częścią „wojny cywilizacyjnej”.

— Dziś wojna toczy się nie tylko za naszą wschodnią granicą. Niestety, są środowiska, które próbują wywołać nie militarną, ale cywilizacyjną wojnę u nas w Polsce. To są działania wykraczające poza cywilizowaną debatę i poza obywatelski spór — podkreśla Morawiecki na zamieszczonym w mediach społecznościowych nagraniu. Słowa premiera przeplatane są wypowiedziami papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymek, homilii oraz archiwalnymi materiałami z ważnych wydarzeń jego pontyfikatu.

— Przyszłość Polski zależy od was. I musi od was zależeć — mówi Ojciec Święty. Pomiędzy kolejnymi fragmentami wypowiedzi premiera słyszymy także inne słowa papieża, m.in. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi” czy „To jest moja matka, ta ziemia. To jest moja matka, ta ojczyzna”.

„Staję dziś w obronie naszego kochanego papieża”

— Lista zasług Jana Pawła II jest niewyczerpana- i dla świata, i dla Polski. — podkreśla szef polskiego rządu.

— Dowodów na to, że Jan Paweł II podejmował walkę z niegodziwościami, także w Kościele, jest mnóstwo. Dowody na to, że czyny takie świadomie ignorował, są żadne albo bardzo, bardzo wątpliwe — wskazuje.

— Uderza się w niego np. zeznaniami donosiciela bezpieki, ubeka, sprzed kilkudziesięciu lat — zwraca uwagę Mateusz Morawiecki.

— Te ataki na Papieża Polaka wpisują się w szerszy kontekst cywilizacyjny - wychodzą bowiem ze środowisk, które w miejsce tradycji, kultury i normalności, chcą zaaplikować nam rewolucję wywracającą do góry nogami dotychczasowe życie większości społeczeństwa — dodaje.

— Jeżeli jako chrześcijanie nie staniemy w obronie pamięci naszego wielkiego rodaka z Wadowic, to nasze sumienie pokryje gruba warstwa znieczulicy. Mówię to przede wszystkim jako Polak, jako mąż, ojciec, jako obywatel — podkreśla premier.

— Staję dziś w obronie naszego kochanego papieża, bo jak zdecydowana większość moich rodaków wiem, że Janowi Pawłowi II zawdzięczamy jako naród bardzo, bardzo wiele. Być może zawdzięczamy mu wszystko — podsumowuje.

„Przyszłość Polski zależy od was! To jest nasza Ojczyzna! To jest nasze być i nasze mieć!” Jan Paweł II