Sejm przyjął uchwałę w obronie św. Jana Pawła II

2023-03-09 22:32:38(ost. akt: 2023-03-09 22:59:09)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępił medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii".
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak – św. Jan Paweł II" - czytamy w uchwale.

Wskazano w niej, że "próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści, odwołuje się do metod, które stawiają autorów poza kręgiem cywilizacyjnym, do którego Polska należy od 1989 roku".

W dokumencie przypomniano uchwałę Sejmu ustanawiającą rok 2020 Rokiem Jana Pawła II przyjętą zaledwie cztery lata temu niemal jednogłośnie, ponad politycznymi podziałami: "Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski".

"Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach światowi przywódcy, także prezydent USA Joe Biden podczas ostatniej wizyty w Polsce" - podkreślono w uchwale.

"Jako posłanki i posłowie wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich obywateli, którzy stanęli w obronie Wielkiego Polaka. Zrobili to zarówno ludzie dalecy od Kościoła, jak i ci, którzy do niego należą i od lat walczą o naprawienie błędów popełnianych po ujawnieniu nadużyć" - czytamy dalej.

"Niech nasza postawa będzie świadectwem dla wszystkich, którzy próbują odebrać nam godność i wymazać pamięć. Jan Paweł II był wzorem nie tylko dla społeczeństwa, ale dla całej klasy politycznej, w czasach gdy rodziła się nasza demokracja. Polacy i ich demokratycznie wybrani przedstawiciele nigdy nie pozwolą na to, by zniszczono pamięć o Nim za pomocą materiałów sfabrykowanych przez system komunistyczny, któremu się sprzeciwiał" - dodano.

Uchwałę poparło 227 posłów klubu PiS, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał od głosu; jedna posłanka nie głosowała.

Za uchwałą była jedna posłanka klubu KO - Joanna Fabisiak; nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. 125 posłów klubu KO nie wzięło udziału w głosowaniu. (PAP)

oloz/ ksi/ akn/ aszw/

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3108909 11 mar 2023 22:25

    Mogę zrozumieć głosowanie za uchwałą, przeciw niej a nawet w ostateczności wstrzymanie się od głosu ale wyjęcie kart do głosowania przez 150 posłów Koalicji Obywatelskiej będących na sali sejmowej można tylko określić jako postępowanie niegodne posła... A swoją drogą żałosne jest, że całe zamieszanie wywołuje zmanipulowany reportaż TVN. Niby autorzy opierali się na tych samych materiałach co redaktor Tomasz Krzyżak z Rzeczpospolitej ale świadomie pominąwszy szereg zaprzeczających założonej przez nich tezie dokumentów, doszli oni do zupełnie innych wniosków niż https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spol eczne/art38083671-tomasz-krzyzak-debata- o-janie-pawle-ii-powinna-sprawic-ze-otwo rzymy-oczy

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz