Warmińsko-mazurskie: duży wzrost zachorowań na COVID-19

2023-03-09 13:11:25(ost. akt: 2023-03-09 13:13:56)

Autor zdjęcia: PAP

W marcu do tej pory na Warmii i Mazurach zanotowano ponad 900 zachorowań na COVID-19. To duży wzrost w porównaniu z liczbą zakażonych w styczniu czy w lutym – poinformowała PAP w czwartek wicedyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Agnieszka Wabik.
W środę na Warmii i Mazurach zanotowano 196 przypadków zakażonych SARS CoV-2, we wtorek były 183 zakażenia, a w poniedziałek – 236 – przekazała wicedyrektor Wabik.

"W marcu nastąpił dynamiczny wzrost zachorowań na Warmii i Mazurach, podobnie jak w całym kraju. Musimy na siebie uważać i dbać o swoich bliskich. Należy się obserwować i w razie zakażenia izolować"– podkreśliła wicedyrektor sanepidu Agnieszka Wabik.

Wskazała, że w styczniu na Warmii i Mazurach były 354 przypadki zakażenia, w lutym – 603 zakażenia, a w pierwszej dekadzie marca ponad 900. Podkreśliła, że liczba zakażonych może być jeszcze większa, gdy osoby mające podejrzenia zakażenia nie zgłaszają się do lekarza, ale samodzielnie wykonują testy antygenowe.

Zaapelowała, by osoby zakażone poddawały się samoizolacji. Dodała, że obecnie nie ma administracyjnych decyzji o izolacji czy kwarantannie. Lekarz przyjmujący pacjenta wysyła chorego na zwolnienie lekarskie z zaleceniem izolacji. Wskazała, że lekarze POZ dysponują testami, które wykrywają zakażenie wirusem grypy, SARS– CoV-2 czy RSV.

U zakażonych koronawirusem występują problemy gastryczne, a także bóle głowy, mięśni i gorączka. Ważne, aby wykonać test i potwierdzić zakażenie SARS CoV-2.

Dodała, że z ludzie umierają z powodu COVID-19, zwłaszcza ci z chorobami współistniejącymi. W marcu zanotowano 7 zgonów, w lutym 4, a w styczniu zmarło 8 pacjentów. (PAP)
Agnieszka Libudzka