SONDAŻ. Czy Stany Zjednoczone są sojusznikiem, na którym Polska może polegać?

2023-03-09 08:22:58(ost. akt: 2023-03-09 08:26:36)

Autor zdjęcia: wPolityce.pl

Już ponad rok Ukraina walczy z rosyjską agresją. Zdołała powstrzymać postępy agresora, a także wyzwolić dużą część zajętego terytorium. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie kluczowych sojuszników: Polski, Wielkiej Brytanii i oczywiście Stanów Zjednoczonych. USA okazały się mocarstwem, które wciąż zdolne jest do sprawowania przywództwa na Zachodzie. Pośpieszyły z pomocą Ukrainie, a także ze wsparciem dla państw wschodniej flanki NATO, zwłaszcza dla Polski.
Jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, przynosi to konkretne efekty.

W odpowiedzi na pytanie:
Czy Stany Zjednoczone Ameryki (USA) są według Pani/Pana sojusznikiem, na którym Polska może polegać?

— aż 67 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak” lub „raczej tak”.

15 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie nie” lub „raczej nie”.

18 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Fot. wPolityce.pl

Wiarę w sojusz z USA deklaruje 86 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 82 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz 80 proc. sympatyków Polski 2050.

Celem naszego państwa musi być budowa takich zdolności obronnych, które pozwolą nam samodzielnie odeprzeć agresora. Nasze doświadczenia historyczne wskazują, że sojusze mogą zawieść. Ostatni rok udowodnił jednak, że w niepewnym świecie sojusz z USA i Wielką Brytanią jest rzeczą relatywnie pewną, i warto inwestować w tę relację.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 24 do 27 lutego 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1052 osób.

Tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl