"Nie marnuj czasu, pamiętaj do czego zostałaś stworzona". Ulice Olsztyna wróciły do PRL-u?

2023-03-08 12:42:46(ost. akt: 2023-03-08 14:22:42)

Autor zdjęcia: MOK

Na ulicach Olsztyna od kilku dni możemy zobaczyć wzbudzające skrajne emocje plakaty. Są to celowo prowokacyjne ilustracje z hasłami, które odwołują się do socrealistycznej stylistyki i groteskowo wyostrzają stereotyp kobiecej wolności. Co za ich pomocą chciał przekazać Miejski Ośrodek Kultury?
Dzień Kobiet w Polsce jak co roku wypada 8 marca. Wówczas panie otrzymują kwiaty i różne upominki. Z tej okazji również MOK Olsztyn przygotował coś dla pań. A dokładnie... prowokacyjną akcję. Na wielu ulicach miast możemy zobaczyć plakaty z hasłami takimi jak : "A ty co zrobiłaś dla rozkwitu ojczyzny", Nie marnuj czasu! Pamiętaj do czego zostałaś stworzona", "Feminizm? Nie, dziękuję!".

O co tak naprawdę chodzi?

— Patriarchalna wizja osuwa nas w świat nakazowych uproszczeń, dlatego forma i treść plakatów są parodią „wąsatych” roszczeń wobec kobiet — czytamy na profilu społecznościowym Miejskiego Ośrodka Kultury. — Kto wie, może niebawem obudzimy się w tym plakatowym świecie? A może już w nim żyjemy? Czyżby propaganda stała się naszą realnością? Czyżbyśmy przyjęli jej język za obowiązujący?

Działanie MOK Olsztyn jest pretekstem do dyskusji nad przemocowymi formami komunikacji tych, którzy chcą sprawować nad nami władzę symboliczną. To projekt a rebours – transgresywny gest zaprzeczenia wszelkim indoktrynacjom.

— Nieodmiennie stoimy po stronie wolności, ironizując język wykluczeń i nakazów — czytamy dalej na profilu MOK-u.

Fot. MOK

Fot. MOK

Fot. MOK