Dzień Kobiet. Jak dziś świętujemy 8 marca?

2023-03-08 09:06:01(ost. akt: 2023-03-08 09:10:31)

Autor zdjęcia: pixabay

Każdego roku 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Sprzedawcy — przede wszystkim kwiatów, perfum czy biżuterii — mają wtedy co robić, bo mężczyźni poszukują oryginalnych upominków dla swoich mam, żon, sióstr, przyjaciółek – kobiet, które są bliskie ich sercu. Dzień ten ma długą tradycję i symbolizuje niejako trudną drogę kobiet do równości i niezależności.
Spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet życzy Wam nasze wspaniałe, niepowtarzalne Panie
redakcja Głosu Olecka.

Dzień Kobiet w Polsce

Socjalistyczne święto z czerwonymi goździkami już w latach 80-tych zaczęło powoli tracić na popularności. Kilkanaście lat później z wielką siłą zawitały Walentynki, kiedy to kwiaty wręczane są ukochanym kobietom. Mimo to tradycja świętowania 8 marca nie wymarła, bo do dziś w szkołach i nie tylko panie otrzymują małe prezenty i bukiety z okazji swojego święta. Obecnie co roku 8 marca (lub w okolicach tego dnia) środowiska feministyczne organizują w naszym kraju manify, czyli demonstracje upominające się o prawa kobiet.
Dziś najpopularniejszym upominkiem w dalszym ciągu są kwiaty, a nawet właśnie goździki, ale też róże i tulipany. Popularne są także drobne słodycze.

Dzień Kobiet – skąd wzięła się ta tradycja?

Inicjatorami pierwszego w historii święta pań były socjalistki z USA. Z powodu nieracjonalnych warunków pracy w fabrykach włókienniczych, w 1908 r. ogłosiły one 8 marca świętem pań. Pomysł ten został podjęty na drugiej międzynarodowej konferencji socjalistycznej kobiet w Kopenhadze w 1910 r. Podążając za przykładem pracownic amerykańskich, 98 kobiet z 17 krajów postanowiło zorganizować coroczne święto kobiet o charakterze międzynarodowym. Dzień ten miał na celu zwrócenie uwagi szerokiej opinii publicznej na zapewnienie prawa wyborczego dla kobiet i udziału kobiet we władzy politycznej. Święto to obchodzone było po raz pierwszy w czasie I wojny światowej. W Polsce w 1918 r. z powstaniem rządu Ignacego Daszyńskiego kobiety po raz pierwszy otrzymały prawo do głosowania w wyborach.

Dzień Kobiet. W jakich krajach jest oficjalnym świętem?

Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w Afganistanie, Angoli, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Burkina Faso, Erytrei, Gruzji, Gwinei-Bissau, Kambodży, Kazachstanie, Kubie, Laosie, Mołdawii, Mongolii, Nepalu, Rosji, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i w Zambii. W Chinach i na Madagaskarze 8 marca jest dniem wolnym od pracy tylko dla kobiet.

W niektórych krajach, takich jak Rumunia czy Bułgaria Dzień Kobiet obchodzony jest razem z Dniem Matki. Liczne wydarzenia z okazji Dnia Kobiet są organizowane również we Francji i we Włoszech.