Tak będziemy jechać tramwajem z ul. Synów Pułku na Nagórki, Jaroty i Pieczewo [ZDJĘCIA]

2023-03-07 20:02:30(ost. akt: 2023-03-07 20:28:55)
Tak będzie wyglądała perspektywa pasażera tramwaju jadącego na Pieczewo

Tak będzie wyglądała perspektywa pasażera tramwaju jadącego na Pieczewo

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Cała inwestycja tramwajowa robi ogromne wrażenie, jednak jeden jej punkt jest szczególnie imponujący. To estakada łącząca ul. Synów Pułku i Wyszyńskiego z największymi osiedlami w Olsztynie.
Jaroty, Nagórki, Pieczewo i Osiedle Generałów to bezdyskusyjnie największe spośród olsztyńskich osiedli. Obecnie dojazd do południowej części Olsztyna jest utrudniony, jednak po ukończeniu inwestycji tramwajowej będzie on prosty i płynny. Wszystko za sprawą 270-metrowej estakady, która będzie łączyła ul. Krasickiego z ul. Synów Pułku i dalej ul. Wyszyńskiego.

Sama budowa estakady to jeden z najdroższych elementów całej inwestycji tramwajowej. Sama jej budowa jest również trudnym logistycznie i zaawansowanym procesem, który pochłania dużo czasu, którego zostało stosunkowo mało. Miasto jednak nie zrezygnowało z tego pomysłu. Najczęściej powtarzanymi argumentami za budową wiaduktu było bezpieczeństwo mieszkańców i znacznie zwiększona płynność ruchu.

Fot. Zbigniew Woźniak

Estakada będzie wznosić się na wysokość około 5 metrów nad ulicą. Będzie miała ponad 270 metrów długości o 8 szerokości. Cała konstrukcja zostanie wykonana ze specjalnie izolowanych elementów niwelujących drgania wywoływane przez przejeżdżające górą tramwaje.

Nasz fotoreporter, Zbigniew Woźniak wybrał się dziś na plac budowy estakady, która jest już na zaawansowanym etapie prac. Obiekt już teraz zapiera dech w piersiach, a jeszcze spora jego część dopiero powstaje.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak