Hala Urania rośnie w oczach. Czy siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn zagrają tam jeszcze w tym roku?
2023-03-06 11:17:29(ost. akt: 2023-03-06 15:16:53)
Przez lata była areną zmagań sportowych, miejscem koncertów i targów. Od dwudziestu miesięcy jest placem budowy - rozrasta się, unowocześnia i uzbraja w podziemny parking. Gdy przejdzie modernizację i zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt znów będzie przyciągać do Olsztyna najlepszych sportowców i gwiazdy estrady. Zaglądamy za ogrodzenie Hali Widowiskowo-Sportowej Urania.
Wybudowana w 1978 roku do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Olsztynie. Dzięki ogólnopolskiemu konkursowi architektonicznemu nie tylko zachowa charakterystyczne elementy, które sprawiły że stała się symbolem miasta, ale dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom będzie obiektem ekologicznym i energooszczędnym. Co więcej - po rozbudowie niemal podwoi dotychczasową pojemność - w głównej bryle będzie ponad cztery tysiące miejsc siedzących. Czy jest szansa, że już w tym roku zagrają tam nasi zawodnicy?
— Od półtora roku realizujemy to zadanie. W tym roku hala na pewno będzie oddana dla naszych sportowców. W czwartym kwartale 2023 roku zostanie im udostępniona. Mamy znakomitych siatkarzy, koszykarki, piłkarzy ręcznych i wiele innych sportowców, którzy czekają na tę halę — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — Mamy również zaprojektowaną i już wybudowaną część lodowiska krytego, na które czekają ci, którzy uprawiają sporty zimowe.
Ale to nie koniec.
— Przeanalizowaliśmy wraz z projektantem i potencjalnym operatorem hali możliwości naszego obiektu i uznaliśmy, że powiększymy bryłę B z 500 do 1000 miejsc, by jeszcze więcej osób mogło uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, koncertach czy targach — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — To oczywiście wymaga zmiany systemu wentylacji i odpowiedniego dostosowania do przepisów przeciwpożarowych.
Dodatkowo zostały też wprowadzone zmiany polegające na jeszcze lepszym przystosowaniu obiektu do potrzeb jednego z największych klubów, który będzie na co dzień korzystał z tego obiektu - siatkarskiego Indykpolu AZS. Te dodatkowe modyfikacje, mające zwiększyć funkcjonalność obiektu, spowodują odsunięcie w czasie terminu zakończenia modernizacji hali.
— Każdego dnia przy budowie hali pracuje około 320 osób — dodaje prezydent Grzymowicz.
Największym wyzwaniem dla wykonawcy jest teraz montaż paneli na kopule dachu w hali głównej. Bez tego nie można wykonywać robót wykończeniowych wewnątrz obiektu.
— Mamy do czynienia z bardzo trudnym do montażu panelem o grubości 0,7 mm i długości 28 metrów — mówi kierownik kontraktu modernizacji Hali Urania Andrzej Rosocha. — Każdy podmuch wiatru powoduje skręcenie panelu, więc możemy je montować tylko w bezwietrzne dni, a do obłożenia całej kopuły potrzeba 260 paneli.
Równolegle toczą się prace wykończeniowe w bryle B. Wykonawca stawia ścianki działowe, montuje wentylację, wykonuje roboty elektryczne oraz wewnętrzne instalacje sanitarne i ciepłownicze. Na obu bryłach wykonywane są odwodnienia dachów, zewnętrzne instalacje elektryczne i montowane są szklane fasady. Dodatkowo część ekip pracuje przy makroniwelacji terenu, podbudowie nawierzchni drogowych, układaniu kostki i montażu krawężników.
— Nie mamy większych problemów z dostępnością materiałów, ale część bardzo specjalistycznego wyposażenia niezwykle trudno pozyskać, a co więcej dostawcy nie chcą nam gwarantować żadnych terminów — dodaje Rosocha.
Koszt modernizacji hali to około 200 mln zł, z czego ponad 130 to dofinansowanie z Unii Europejskiej i budżetu państwa.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
frost #3108790 6 mar 2023 17:50
Skoro prezydent mówi o wykorzystaniu lodowiska do sportów zimowych to mam pytanie jakich? Czy zmieniono rozmiary lodowiska aby umożliwić rozgrywanie zawodów łyżwiarstwa figurowego, hokeja, short tracku czy też będzie to publiczna ślizgawka pod dachem? Moderator puści?
Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz
_gość #3108788 6 mar 2023 17:27
Najdroższa hala na świecie za 200 mln zł i nie w tym miejscu co być powinna większa na 6-7 tys między Nagórkami i Jarotami bo taki był plan, a nie to pudrowanie trupa . W Suwałkach 3 lata temu wybudowano halę za 40 mln na 2 tys. Krzesełko 20 tys u nas 50 tys i nazwa kretyńska od zawsze. Każda impreza to będzie paraliż komunikacyjny na wiele godzin i horror dla przyjeżdżających samochodem. Wcześniej jak było pow. 1 tys to Policja musiała kierować ruchem a Piłsudskiego była dwujezdniowa. Teraz 4 tys i wyjazd w 1 jezdnię ! Koszmarek i bubel.
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz