Co słychać na zamku w Lidzbarku Warmińskim?

2023-03-05 20:00:00(ost. akt: 2023-03-05 16:33:42)
zamek w Lidzbarku Warmińskim

zamek w Lidzbarku Warmińskim

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Instrument i prospekt organowy oraz trzy rzeźby ogrodowe z zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim trafiły do konserwacji. W przypadku organów piszczałkowych głównym założeniem jest przywrócenie instrumentowi jego brzmienia i parametrów z 1760 roku. Zamek od wielu lat ze środków funduszy norweskich poddawany jest restauracji i konserwacji.
Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim jest pomnikiem historii. Od wielu lat ze środków funduszy norweskich poddawany jest restauracji i konserwacji - dotąd m.in. odkryto i zakonserwowano gotyckie polichromie, dzięki którym nazywany jest "malowanym zamkiem". Obecnie wykonywany jest nowy most prowadzący do zamku i odtwarzane są otaczające monumentalną budowlę ogrody biskupie z czasów Ignacego Krasickiego.

Kierownik lidzbarskiego oddziału Muzeum Warmii i Mazur Małgorzata Jackiewicz-Garniec poinformowała, że konserwacji poddawane będą także instrument i prospekt organowy z zamkowej kaplicy oraz trzy rzeźby ogrodowe.

— W przetargach wyłonione zostały już firmy, które zajmą się konserwacją — dodała.

Organy piszczałkowe w kaplicy zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim zostały ufundowane w 1760 roku przez biskupa Adama Stanisława Grabowskiego. Wtedy to urządzano nowy, rokokowy wystrój kaplicy. Twórcą organów jest Christoph Heinrich Obuch (1713-1787). Instrument umieszczony jest w rzeźbionym i złoconym prospekcie organowym powstałym w latach 1760-1761, w warsztacie rzeźbiarza Chrystiana Bernarda Schmidta z Reszla.

— Podstawowym założeniem programu prac konserwatorskich w przypadku organów piszczałkowych jest przywrócenie instrumentowi jego brzmienia i parametrów z 1760 roku — podkreśliła Małgorzata Jackiewicz-Garniec i dodała, że konserwację wykona firma z Wołomina. Koszt robót to ponad 360 tys. zł "Prace potrwają rok zatem na koncerty organowe do kaplicy zamkowej zapraszamy w 2024 roku — podkreśliła kierownik lidzbarskiego zamku.

Konserwacji poddany zostanie też rokokowy prospekt, w którym umieszczony jest instrument.

— Prospekt jest złocony, trójwieżowy. Wieża środkowa jest półokrągła, boczne - wyłamane trójkątnie. Całość nakryta wydatnymi gzymsami koronującymi z ażurową dekoracją rocaille. Nad środkową wieżą gloria z hebrajskim napisem +Jahwe+. Całość dodatkowo zdobią uskrzydlone główki aniołków — powiedziała Jackiewicz - Garniec i dodała, że konserwacja prospektu to koszt 89 tys. zł. Wykona ją firma z Lidzbarka Warmińskiego.

Oprócz piszczałek i prospeketu organowego konserwacji zostaną też poddane trzy barokowe rzeźby ogrodowe, które do tej pory eksponowane były w Lapidarium lidzbarskiego zamku. "Te alegoryczne rzeźby pochodzą prawdopodobnie z ogrodów biskupich, z czasów inwestycji i przekształceń założenia, które prowadził biskup Ignacy Krasicki, w latach 1767 - 1795. Wykonane są z piaskowca gotlandzkiego, ich autora nie znamy, a przedstawiają Alegorię Lata z cyklu Cztery pory roku, Alegorię Ognia z cyklu Żywioły i Neptuna. Po konserwacji rzeźby staną w odtwarzanych ogrodach biskupich" - zapowiedziała Małgorzata Jackiewicz-Garniec. Koszt konserwacji rzeźb to 57 tys. zł. (PAP)