Po raz czwarty startuje konkurs "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940"

2023-03-04 09:13:07(ost. akt: 2023-03-04 09:14:13)
Guziki wojskowe z dołów śmierci

Guziki wojskowe z dołów śmierci

Autor zdjęcia: Muzeum Katyńskie

Rozpoczyna się czwarta odsłona konkursu "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Inicjatywa marszałek Sejmu Elżbiety Witek skierowana jest do uczniów i studentów. "To najbardziej prestiżowy konkurs historyczny w Polsce" - powiedział PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.
"Chciałabym zachęcić młodych ludzi, żeby zechcieli pochylić się nad tą niezmiennie ważną tematyką dla nas, Polaków. Kiedy widzimy to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, napad Rosji na Ukrainę, na niezależne, wolne państwo, to pokazuje, że metody Rosjan nie zmieniają się od lat. Warto więc przypomnieć sobie metody z II wojny światowej" - powiedziała marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej 17 stycznia w Sejmie.

Upamiętnienie zbrodni katyńskiej i rozbudzenie ciekawości młodych ludzi nt. naszej najnowszej historii, zwłaszcza w kontekście trwającej agresji Rosji na Ukrainę – to cele ogólnopolskiego konkursu historycznego "Polskie serce pękło. Katyń 1940" dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów.

"To jeden z największych i na pewno najbardziej prestiżowy konkurs historyczny w Polsce. Nie chodzi tylko o to, że jest organizowany przez najważniejsze instytucje w państwie, przy udziale najwyższych rangą urzędników państwowych, ale przede wszystkim o dużą skalę wydarzenia i jego finał" - powiedział PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

"W dotychczasowych edycjach wzięło udział kilka tysięcy uczniów z całej Polski. Z kolei finał zmagań jest zawsze prezentowany na antenie Telewizji Polskiej. Wyróżnione są nie tylko pierwsze trzy miejsca, a cała pierwsza dziesiątka uczestników w danej kategorii. To piękne wydarzenie patriotyczne i edukacyjne, w którym udział może zainspirować młodych ludzi w dalszym życiu akademickim i zawodowym" - dodał, przypominając, że zgłoszenia uczestników będą przyjmowane do 24 marca.

Konkurs podzielony jest na cztery kategorie. Pierwsze trzy: praca plastyczna – ilustracja do publikacji o zbrodni katyńskiej; praca literacka "To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940" oraz tekst piosenki poświęcony zbrodni katyńskiej; zadania te skierowane są do młodzieży w wieku 15-21 lat uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych.

Czwarta kategoria konkursu skierowana jest do studentów, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Zadanie polega na przygotowaniu scenariusza 45-minutowej lekcji na temat "To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940".

Zdaniem marszałek Witek "to interesujący temat, bo dotyczy nie tylko codziennego życia obozowego, ale także działalności kapłanów różnych wyznań w tych trzech obozach". "Pokazuje też, w jaki sposób troszczono się o zachowanie godności polskich oficerów, patriotyzmu przy próbie przekupienia ich przez żołnierzy sowieckich z NKWD. Pokazuje też ich postawę na co dzień w najtrudniejszych obozowych warunkach" - dodała.

"Ten konkurs odegrał swoją rolę, chodziło o to, aby wśród młodych ludzi rozbudzić ciekawość na temat historii najnowszej, a Katyń przez wiele lat był jedną z kart historii zamkniętą dla nas, Polaków" - powiedziała.

Autorzy zwycięskich prac w każdej kategorii otrzymają nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca – laptop, drugiego – tablet, a trzeciego – czytnik e-booków. Przewidziano też wyróżnienia dla osób, które uplasują się na lokatach od czwartej do dziesiątej w każdej kategorii.

"Prace konkursowe powinny być przygotowane w języku polskim. Mogą być realizowane oraz zgłaszane wyłącznie przez autorów indywidualnych. Nie będą rozpatrywane prace zespołowe. Uczestnik będący uczniem szkoły ponadpodstawowej może złożyć jedną pracę wyłącznie w jednej z trzech dedykowanych kategorii: plastyczna, literacka albo tekst piosenki. Natomiast uczestnik, który jest studentem studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, może złożyć tylko jedną pracę w kategorii scenariusz lekcji" - informuje organizator.

Zgłoszenia należy przesłać drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu rejestracji na stronie internetowej www.konkurskatynski.pl.

Każdy z uczestników może złożyć wyłącznie jedną pracę. Konkurs jest organizowany od 2020 r. (PAP)

Maciej Replewicz