Spotkanie Wenus i Jowisza na wieczornym niebie
2023-03-03 18:30:46(ost. akt: 2023-03-03 14:57:21)
Mijający tydzień to najlepszy moment, by obejrzeć bliskie spotkanie Wenus i Jowisza. Od kilku dni na wieczornym niebie odgrywają dominującą rolę. Takie zbliżenie planet na nieboskłonie astronomowie nazywają koniunkcją albo złączeniem.
Obie planety są teraz widoczne wieczorem nad zachodnim horyzontem jako dwa bardzo jasne punkty świetlne. Ten jaśniejszy to planeta Wenus, a ten nieco słabszy to Jowisz.
— Podczas ostatnich nocy obserwowaliśmy jak na wieczornym niebie Wenus dogania Jowisza. W ubiegłych dniach nastąpiło efektowne złączenie tych dwóch najjaśniejszych planet — poinformowało na swoim profilu społecznościowym Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
W kolejnych dniach planety będą się od siebie oddalać. Różnicę w zmianie pozycji pomiędzy nimi widać będzie praktycznie z wieczora na wieczór.
— W marcu Jowisz zginie dla naszych oczu, chowając się w świetle Słońca, a Wenus będzie jeszcze długo przyciągała uwagę swoim blaskiem. Nieco wyżej na niebie, ale już poza zasięgiem naszego wzroku, jest słaby Uran — czytamy na profilu planetarium. — Fotografowanie obiektów głębokiego nieba z centrum Olsztyna to nie lada wyzwanie. Większość światła, łapana podczas dzisiejszych obserwacji nie pochodziła z Kosmosu. Na naszym surowym zdjęciu mgławicy Koński Łeb widać też sporo ciemnych prążków. To rozmyte drobiny kurzu, które osiadły tuż nad matrycą aparatu. Na szczęście jest przepis, jak postępować z takim zdjęciem, aby oddzielić to co kosmiczne, od tego co ziemskie.
W trakcie nocy można dostrzec też inne planety Układu Słonecznego, aczkolwiek nie tak jasne, jak Wenus i Jowisz. O wieczornej porze wyżej na niebie i bardziej na południe znajduje się świecący czerwonawym blaskiem Mars. Tworzy ciekawą konfigurację z gwiazdozbiorem Oriona i gwiazdą Aldebaran. Jasne gwiazdy Oriona przypominają schematyczną sylwetkę człowieka. Na prawo od nich świeci Aldebaran, a powyżej Mars. Na lewo od Marsa będzie widoczny też Księżyc, który niedawno minął Marsa na niebie.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez