21 hektarów lasu w Olsztynie idzie pod topór. Powód? Drzewa stały się przeszkodą lotniczą [ZDJĘCIA]
2023-03-03 15:25:00(ost. akt: 2023-03-03 15:27:25)
Niestety, to już kolejny raz, kiedy na łamach "Gazety Olsztyńskiej" musimy was informować o wycince największego skarbu Olsztyna - lasów. Tym razem wyrok śmierci usłyszał las o powierzchni 21 ha, który z czasem stał się niewygodny dla lotników.
Nadleśnictwo Kudypy aktualnie prowadzi prace związane z "usunięciem przeszkody lotniczej" przy lotnisku Dajtki. Tłumacząc z polskiego na polski: 21 ha lasu zostanie wycięte, bo drzewa stały się przeszkodą dla lotników.
Mimo tego, że prace prowadzi Nadleśnictwo Kudypy, to są oni ostatnią instytucją, która jest winna obecnemu stanowi rzeczy. Dlaczego?
— Las rosnący przy granicy lotniska na olsztyńskich Dajtkach uznany został przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego za przeszkodę lotniczą. Mimo naszego sprzeciwu, po wieloletniej batalii w sądach, Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok nakazujący usunięcie 21 ha lasu. W pierwszej kolejności wycięto drzewostan położony najbliżej pasa startowego o powierzchni ok 4 ha, w tym roku wycięta zostanie pozostała część przeszkody lotniczej — tłumaczą leśnicy.
Co zamiast lasu?
Drzewa muszą podłożyć pnie pod topór w imię bezpiecznego lotnictwa. Przyroda jednak nie lubi pustki, więc leśnicy musieli wymyśleć jakieś zastępstwo.
— Na pozbawionej drzew powierzchni, która nadal pozostanie w zarządzie Nadleśnictwa Kudypy, planujemy wykonanie nowych nasadzeń, nie może to być jednak zwykły las, bowiem dopuszczalna przez prawo lotnicze wysokość roślinności na tym terenie, to w niektórych miejscach zaledwie 6 metrów a jak wiemy drzewa potrafią być dużo wyższe i dorastać do wysokości ponad 30 metrów — pisze Nadleśnictwo Kudypy.
Intensywna burza mózgów przyniosła jednak namacalne efekty, bo w miejscu wyciętego lasu powstanie pszczołowisko.
— W miejscu w którym rósł las posadzone zostaną gatunki leśnych krzewów, powstanie uprawa dzikich odmian drzew owocowych pośrodku której stanie leśna pasieka. Przez teren Pszczołowiska poprowadzona zostanie ścieżka przyrodnicza z tablicami dydaktycznymi opisującymi rosnące gatunki krzewów oraz powstanie mała infrastruktura turystyczna. Całość terenu planujemy połączyć ścieżkami rowerowymi z Arboretum w Kudypach oraz z plażą na Słonecznej Polanie — wyjaśniają leśnicy.
I dodają: Inauguracyjne sadzenie na „Pszczołowisku” odbyło się we wrześniu 2022r, wspólnie z lokalnymi organizacjami i szkołami obsadziliśmy krzewami miododajnymi 4 ha terenu z którego „przeszkoda lotnicza” usunięta została w pierwszej kolejności. Zagospodarowanie dalszej części nastąpi niezwłocznie po przeprowadzeniu wycinki i uporządkowaniu terenu.
Karol Grosz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez