Porozmawiajmy o sandaczu – bezpłatne warsztaty

2023-03-02 08:35:35(ost. akt: 2023-03-02 13:42:37)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum Instytutu PAN w Olsztynie

Eksperci w dziedzinie akwakultury z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie organizują bezpłatne warsztaty na temat innowacyjnych metod rozrodu ryb słodkowodnych. To wyjątkowa okazja dla przedsiębiorców do zdobycia wiedzy i poznania praktycznych możliwości rozwoju akwakultury sandacza, które z sukcesem zostały już wdrożone do praktyki w Europie. Warsztaty odbędą się już 14 marca w Mikołajkach.
Jedną z ważniejszych misji instytucji naukowych jest szeroko pojęty transfer wiedzy do odbiorców, którzy mogą bezpośrednio skorzystać na najnowszych osiągnięciach naszych naukowców. Natomiast najefektywniejszą formą transferu wiedzy są bezpośrednie warsztaty, podczas których dochodzi do cennej interakcji naukowców z zainteresowanymi osobami. Takim właśnie wydarzeniem będą zaplanowane na 14 marca 2023 r. warsztaty pod tytułem „Rozród sandacza w teorii i praktyce”, które poprowadzi dr hab. Daniel Żarski — uznany w świecie specjalista od rozrodu ryb okoniowatych, który wspólnie z Gospodarstwem Rybackim „Mikołajki” w Mikołajkach przygotował autorskie warsztaty teoretyczno-praktyczne. Warsztaty w większości opierać się będą o oryginalną wiedzę oraz metody wypracowane przez dr Żarskiego w trakcie już ponad 10 lat współpracy z przedsiębiorstwami akwakultury w całej Europie, gdzie wyniki jego badań zostały z sukcesem wdrożone do praktyki. Należy podkreślić, że będą to pierwsze tego typu warsztaty w Polsce. Ich celem jest transfer wiedzy, zwiększenie świadomości przedsiębiorców na temat możliwości rozwoju akwakultury sandacza, jak również wzmocnienia otwartej komunikacji na temat innowacji w rybactwie i akwakulturze.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie jest wiodącą jednostką naukową. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową — wszystko po to, by żywność na naszych stołach miała najwyższą jakość, była zdrowa, a jednocześnie smaczna. Wszelkie badania kadry naukowej Instytutu są też odzwierciedleniem najnowszych światowych trendów naukowych. Taka strategia umożliwia rygorystyczną weryfikację śmiałych przedsięwzięć, które docelowo mają służyć poprawie dobrostanu zwierząt oraz zdrowia i jakości życia człowieka.

Jednym z takich obszarów są innowacyjne badania nad poprawą rozrodczości ryb słodkowodnych. To odpowiedź na wielowymiarową potrzebę ochrony ichtiofauny wód otwartych — istotnego dziedzictwa regionu Warmii i Mazur — jak również zrównoważonej produkcji ryb w przedsiębiorstwach akwakultury. Jednym z ważniejszych osiągnięć Instytutu w tym obszarze w ostatnich latach jest opracowana, we współpracy z przedsiębiorstwami akwakultury w całej Europie, innowacyjna technologia rozrodu sandacza — wysoko cenionego gatunku ryby zarówno w naszych jeziorach, jak i na naszych talerzach.

A sandacz to ryba niezwykle cenna. Jej mięso można przyrządzić na wiele sposobów — znajdziemy w nim mnóstwo cennych dla naszego organizmu kwasów tłuszczowych Omega-3. Jest tam też witamina D, fosfor, wapń fluor, potas, magnez, jod. Wszystkie te mikroelementy skutecznie zabezpieczają nasz organizm przed działaniem wolnych rodników.

Warsztaty są częścią projektu pn. „Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Szczegóły wydarzenia na stronie poświęconej warsztatom „Rozród sandacza w teorii i praktyce”

Projekt pn. "Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020