Portrety kobiet w BWA w Olsztynie

2023-03-01 13:05:21(ost. akt: 2023-03-01 13:05:31)

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

Nowa wystawa w olsztyńskiej BWA Galerii Sztuki. Wernisaż wystawy w sali kameralnej już w piątek (3 marca).
Autorką prac, które przez najbliższe niemal dwa miesiące będzie można oglądać w BWA jest Niemka Gundula Friese. Wykonane przez nią fotografie zatytułowane "Eseje o czasie" stały się punktem wyjścia do rozważań nie tylko nad upływem czasu, ale również refleksją nad międzypokoleniowymi relacjami kobiet.

Na cykl składa się ponad 70 czarno-białych portretów kobiet z różnych regionów geograficznych. Fotografie zostały wykonane w Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, jak również w krajach Azji i Afryki w latach 1995-2014.

- Artystka dokonała zabiegu skonstruowania swoistej mapy kobiet na świecie, których losy są istotnym punktem wyjścia do rozważań nad pojęciem globalnego siostrzeństwa - mówi kuratorka wystawy Mariola Balińska. - Pojęcie to, definiowane w kategoriach solidarności, jest formą społecznych więzi dających siłę i wsparcie.

Gundula Friese studiowała fotografię na Akademii Sztuk Wizualnych w Lipsku oraz Dźwięk i Projektowanie Wideo Akademii Mediów Cyfrowych w Berlinie. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła w połowie lat 90., zdobywając w 1998 r. pierwsze miejsce w European Award for Female Photography 97/98 oraz nagrodę Award Agfa best Portfolio w Madrycie w Hiszpanii.

Wernisaż wystawy odbędzie się 3 marca (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie przy al. Piłsudskiego 38. Prace będą dostępne do 23 kwietnia w sali kameralnej.