W Olsztynku odsłonięto mural upamiętniający rotmistrza Pileckiego

2023-03-01 12:21:51(ost. akt: 2023-03-01 12:50:13)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W Olsztynku odsłonięto mural przedstawiający rodzinę rotmistrza Witolda Pileckiego. Ozdobił on frontową ścianę Szkoły Podstawowej numer 2. Pilecki jest od 2017 roku patronem tej szkoły.
Mural o powierzchni blisko 50 m kw. został odsłonięty w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości w Olsztynku wzięła udział córka rotmistrza, Zofia Pilecka-Optułowicz.

Malowidło jest wzorowane na przedwojennej fotografii, wykonanej w rodzinnym majątku Pileckich w Sukurczach koło Lidy. Przedstawia rotmistrza z żoną Marią i dziećmi - Andrzejem i Zofią. Pomysłodawcy chcieli podkreślić w ten sposób wagę takich wartości jak patriotyzm, wychowanie i więzi rodzinne.

Uczestniczący w ceremonii odsłonięcia muralu wiceszef MSWiA Błażej Poboży mówił, że cieszy się z wyboru właśnie takiego zdjęcia, bo - jak przypomniał - rodzina obok szkoły jest najważniejszym miejscem, gdzie kształtuje się młody człowiek.

— Z takim patronem, który był postacią wielką, który zapłacił cenę najwyższą za swoje wartości, za to kim był, jesteście naprawdę w miejscu szczególnym — zwrócił się do uczniów Poboży.

Upamiętnienie powstało z inicjatywy szkoły i Stowarzyszenia "Wspólnie dla Olsztynka". Mural został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. Zbigniew Woźniak

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski powiedział, że jest to przedsięwzięcie ważne dla lokalnej społeczności i zgodne z ideą tej instytucji, żeby wychodząc poza teraźniejszość, pielęgnować przeszłość. Wskazał, że jest to realizowane również przez powstające w różnych miastach prace wielkoformatowe, m.in. związane z niepodległością.

— Ten mural podkreśla to, co jest chyba istotą sprawy: świat człowieka to świat wartości, świat kultury to świat wartości — podkreślił Wiśniewski.

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-48) był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej w 1939 r., współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, oficerem AK. Dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. W Auschwitz włączył się w organizację ruchu oporu i przygotował pierwsze sprawozdania o Holokauście, znane dziś jako Raporty Pileckiego.

Uciekł z obozu w kwietniu 1943 r. Walczył w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu oflagu w Murnau został żołnierzem II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Po powrocie do Polski zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju. Został aresztowany, a potem - po pokazowym procesie i skazaniu przez komunistyczny sąd - zamordowany strzałem w tył głowy.

Zrehabilitowano go w 1991 r., w 2006 r. został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany do stopnia pułkownika.(PAP)