Szef NATO: Putin nie planuje pokoju, lecz kontynuację wojny

2023-02-28 14:09:16(ost. akt: 2023-02-28 14:10:32)

Autor zdjęcia: EPA/ROBERT GHEMENT Dostawca: PAP/EPA.

Nie ma oznak, aby Putin dążył do pokoju i zmienił swoje plany; w kwestii bezpieczeństwa jesteśmy w krytycznym momencie – oświadczył w Helsinkach sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Priorytetem jest, aby Finlandia i Szwecja weszły do NATO „możliwie szybko”, ale to i tak jest – zaznaczył – „najszybszy proces akcesyjny w historii” Sojuszu.
Stoltenberg spotkał się z szefową fińskiego rządu Sanną Marin. Podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że NATO czyni wiele starań, aby Finlandia i Szwecja stały się członkami Sojuszu przed zaplanowanym na lipiec szczytem w Wilnie, a „w interesie organizacji jest, aby nastąpiło to w jednym czasie”.

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski w maju ub. roku w odpowiedzi na atak zbrojny Rosji na Ukrainę. Dotychczas 28 spośród 30 krajów ratyfikowało ich protokoły akcesyjne. Nie uczyniły tego tylko Turcja i Węgry.

„Nadszedł już jest czas”, aby zakończyć ratyfikację – powiedział Stoltenberg, nawiązując do negocjacji z Turcją. Finlandia i Szwecja wypełniają wszelkie kryteria członkowskie i wypełniły swoje zobowiązania – dodał.

Według niego, ze strony Budapesztu nie ma żadnych wymagań w stosunku do Finlandii i Szwecji, a chodzi jedynie o harmonogram prac parlamentarnych. Według ostatnich doniesień węgierscy deputowani mają zająć się ratyfikacją w połowie marca. Również trójstronne fińsko-szwedzko-tureckie negocjacje mają być kontynuowane w marcu.

Premier Marin wskazała na konieczność dalszego wsparcia militarnego dla Ukrainy. „Im więcej i szybciej dostarczymy ciężką broni, tym szybciej wojna się skończy” – przyznała. Dodała, że „przyszłość Ukrainy jest w NATO i UE, ale obecnie najważniejsze jest to, aby przetrwała jako niezależne państwo.”.

Stoltenberg zauważył, że NATO zwiększa swoją obecność na wschodniej flance w krajach członkowskich, aby nie dopuścić do eskalacji wojny i aby Rosja nie rozpoczęła nowych operacji.

Sekretarz generalny Sojuszu przybył do Helsinek w związku z dorocznym posiedzeniem nordyckiego komitetu współpracy nordyckiej partii socjaldemokratycznych (SAMAK). Stoltenberg był liderem norweskiej partii pracy oraz premierem w latach 2000-2001 i 2005-2013. Szefem NATO jest od 2014 r.

Źródło: PAP