Zorza polarna nad Polską. Zobacz niesamowite zdjęcia i film

2023-02-28 20:30:28(ost. akt: 2023-02-28 15:42:58)

Autor zdjęcia: Mariusz Kazimierczuk

Na Słońcu odnotowano niedawno rozbłysk, a na Ziemi burzę geomagnetyczną i dużą intensywność zórz polarnych. Ubiegłej nocy szanse zorzę polarną można było zobaczyć nawet z terenu Polski. Uwiecznionym widokiem podzielili się czytelnicy Gazety Olsztyńskiej.
Dzisiejszej nocy na naszym niebie tańczyła piękna zorza polarna. Filmik z obserwacji nieba nadesłał nam pan Krzysztof z Suwalszczyzny. Zrobił ponad 700 zdjęć i skleił w jeden film. Cały proces zajął prawie 4 godziny.


Dodatkowo w naszym regionie, dokładnie w Ornecie fotograf Mariusz Kazimierczuk
uwiecznił to niebywałe zjawisko na fotografiach, którymi również zechciał się z nami podzielić.

Fot. Mariusz Kazimierczuk

Zorza polarna to zjawisko świetlne występujące w górnej atmosferze naszej planety, w okolicach biegunów magnetycznych. Zazwyczaj zorze polarne możemy dostrzec za kołami podbiegunowymi, ale gdy warunki są sprzyjające (intensywna aktywność słoneczna i docierające do Ziemi koronalne wyrzuty masy od naszej gwiazdy), zdarza się je dostrzec też w niższych szerokościach geograficznych, także w Polsce.

Od Słońca nieustannie biegnie strumień naładowanych cząstek, tzw. wiatr słoneczny. Gdy na Słońcu zachodzą rozbłyski, strumień ten się zwiększa. Gdy wiatr słoneczny dociera w okolice Ziemi, natrafia na pole magnetyczne naszej planety, które powoduje odchylanie trajektorii cząstek. Cząstki poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego i wzbudzają atomy w atmosferze w obszarach okołobiegunowych. Skutkiem tego jest świecenie zorzowe spowodowane przez liczne linie emisyjne, szczególnie tlenu i azotu.

W kosmosie zorze polarne występują także na niektórych innych planetach. Zaobserwowano je na przykład na Jowiszu, Saturnie, Uranie, czy Neptunie.