Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego rozdzielił 450 tys. zł na ratownictwo wodne

2023-02-28 19:00:57(ost. akt: 2023-02-28 15:42:10)
Ćwiczenia ratownictwo wodne

Ćwiczenia ratownictwo wodne

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego rozdzielił 450 tys. zł dla organizacji zajmujących się bezpieczeństwem nad wodą. Przekazane pieniądze nie są wystarczające, w ocenie marszałka Gustawa Brzezina funkcjonowanie służb ratownictwa wodnego "wymaga zabezpieczeń systemowych, co najmniej na takim poziomie, jaki mają strażacy ochotnicy".
Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podzielił 450 tys. zł pomiędzy organizacje zajmujące się ratownictwem wodnym na Warmii i Mazurach. Pieniądze te nie zabezpieczają w pełni funkcjonowania ratowników, każda z organizacji szuka dofinansowania w instytucjach rządowych i biznesie.

— Sprawa funkcjonowania służb ratownictwa wodnego wymaga zabezpieczeń systemowych, co najmniej na takim poziomie, jaki mają strażacy ochotnicy. Póki co samorząd województwa wspiera nasze organizacje jak może i zachęca także samorządy lokalne, aby czuły potrzebę zapewnienia ochrony nad swoimi akwenami — powiedział marszałek Brzezin na przekazywaniu przedstawicielom organizacji pieniędzy.

W tym roku najwyższe wsparcie od samorządu województwa, 141 tys. zł, otrzymało Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Warmińsko-Mazurskiego z siedzibą w Olsztynie. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Giżycku otrzymało 135 tys. zł. Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Elblągu dostało 66 tys. zł dofinansowania, a Mazurska Służba Ratownicza z siedzibą w Okartowie - 35 tys. zł. Ochotnicza Straż Pożarna w Szeligach – Jednostka Ratownictwa Wodnego dostała 40 tys. zł na "zapewnienie bezpieczeństwa na akwenach wodnych powiatu ełckiego w roku 2023". Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych "Podwodnik" z siedzibą w Strzelnikach k. Orzysza otrzymała 33 tys. zł. (PAP)