"Chata Warmińska" w SP30

2023-02-27 14:19:55(ost. akt: 2023-02-27 14:22:31)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Oryginalna wystawa została otwarta w Szkole Podstawowej nr 30 w Olsztynie. To jedne z elementów obchodów Roku Mikołaja Kopernika przez placówki edukacyjne stolicy Warmii i Mazur.
Szereg wydarzeń, odczytów, spotkań, wydarzeń kulturalnych zostało przygotowanych na 2023 rok - 550. rocznicy urodzin oraz 480. rocznicy śmierci najwybitniejszego mieszkańca Olsztyna. Jedno z nich odbyło się w czwartek (23 lutego) w szkole przy ul. Pieczewskiej.

Głównym elementem wydarzenia było otwarcie "Chaty Warmińskiej - izby z eksponatami historycznymi i architektury ludowej". Pierwsze eksponaty zostały przekazane przez nauczycielkę historii SP30 Lidię Ostrowską.

- Projekt został zrealizowany ze środków własnych oraz funduszy pozyskanych z Programu Wolontariatu Pracowniczego Michelin "Moc Dobra" - mówi pomysłodawczyni projektu, dyrektorka SP30 Anna Staryk. - Do zrealizowania projektu w ramach prac i samego wykonania dołożyli swoją cegiełkę rodzice.

"Chata" znajduje się na I pietrze budynku szkoły. To przeszklony obiekt, w którym znajdują się zgromadzone przedmioty nawiązujące do historii Warmii, m.in. łóżko, kołyska, żelazka, lampy naftowe. Najcenniejszym eksponatem jest strój należący w przeszłości do patronki szkoły Marii Zientary-Malewskiej.

- Pamiętanie o naszej historii i wzmacnianie świadomości poprzez takie wystawy to nasz obowiązek - powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - To szansa na ocalenie od zapomnienia rzeczy ważnych i bliskich naszym przodkom. Serdecznie dziękuję dyrekcji szkoły i twórcom za przygotowanie tej interesującej wystawy.

Przy okazji wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać m.in. wykładu o Koperniku, wygłoszonego przez dr Iwonę Jóźwiak z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.