Minister zdrowia: w czerwcu ruszą darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci

2023-02-27 11:10:51(ost. akt: 2023-02-27 11:10:58)
W czerwcu ruszą darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci

W czerwcu ruszą darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci

Autor zdjęcia: PAP

Z 1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat – przekazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia przekazał w poniedziałek, że podpisał obwieszczenie o powszechnych, dobrowolnych i darmowych szczepieniach przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat.

"Więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień podamy już wkrótce – po zakupie szczepionek" – dodał Niedzielski.

HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory.

Przeciwko HPV można się szczepić od lat. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.(PAP)