Park Nagórki-Jaroty w Olsztynie zostanie rozbudowany? Radni podjęli pierwsze kroki

2023-02-25 10:48:12(ost. akt: 2023-02-25 11:28:07)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Park Nagórki-Jaroty to społeczna inicjatywa dwóch olsztyńskich radnych: Pawła Klonowskiego i Łukasza Łukaszewskiego. Park powstał niecałe dwa lata temu jako zwycięzca głosowania budżetu obywatelskiego. Teraz obiekt może zostać jeszcze bardziej rozbudowany.
Park Nagórki-Jaroty to tereny rekreacyjne zbudowane na bazie zbiornika retencyjnego przy al. Sikorskiego i ul. Paukszty. Zbiornik retencyjny to przede wszystkim praktyczne rozwiązania. Retencjonowanie wody rozwiąże problem zalewnia ulic i piwnic mieszkańców podczas ulewnych deszczów. Zgromadzona w ten sposób woda może być użyta przez strażaków lub miejskie służby dbające o zieleń. Poza takimi, praktycznymi rozwiązaniami, mieszkańcy zyskają niemal 4 hektarowy, oświetlony, klimatyczny park z fontanną, tarasami, grillami, trampolinami, placem zabaw i ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Park, w którym posadzonych zostało 150 drzew, tysiące krzewów i bylin.

Okazję na budowę parku wykorzystali olsztyńscy radni: Paweł Klonowski i Łukasz Łukaszewski. Pomysł na budowę parku w tym miejscu nie jest ich inicjatywą, jednak to właśnie oni zdecydowali się zgłosić projekt do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Po rozpisaniu planów i umówieniu perspektyw rozwoju okazało się, że idea spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy wybrali projekt do realizacji.

Teraz park może się rozbudować


Po roku przerwy Olsztyński Budżet Obywatelski wraca z pełną siłą. Radni, którzy w ubiegłym roku pomimo zawieszenia OBO rozbudowywali park chociażby budując nowe wejścia, w tym roku zgłaszają się z nowymi pomysłami. Do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłosili projekt "Park Nagórki-Jaroty - rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej, budowa alejek pieszych i ścieżki rowerowej, społeczne dokonanie nasadzeń drzew".

Inicjatywą rozbudowy Parku Nagórki-Jaroty mającą poszerzyć mieszkańcom Olsztyna, możliwości korzystania z urządzonych terenów rekreacyjnych wokół wybudowanego zbiornika retencyjnego, poprzez jego rozbudowę o elementy rekreacyjne dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, budowę alejek pieszych i uzupełnienie ciągłości ścieżki rowerowej, a także społeczne nasadzenia nowych drzew — możemy przeczytać w opisie projektu.

Łączny koszt projektu robi wrażenie, bo to aż 800 000 zł. Co się na niego składa?


Budowa brakującego fragmentu ciągu rowerowego wzdłuż dojścia do parku od ulicy Turowskiego — 51 000 zł

Zamontowanie przyrządów do ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała (m.in. typu "street work-out") oraz uzupełnienie i uatrakcyjnienie obecnego placu zabaw dla dzieci (mini zjeżdżalnie, karuzele, itp.) wraz z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji — 200 000 zł

Wykonanie alejek pieszych wraz z oświetleniem i dokumentacją budowlaną — 479 000 zł.

Ustawienie ławeczek i koszy na śmieci wzdłuż nowych ciągów komunikacyjnych — 10 000 zł.

Dokonanie nasadzeń około 50 nowych drzew na terenie parku — 60 000 zł.

Radni są aktualnie na etapie zbierania podpisów pod listą poparcia projektu. Aby rozbudowa parku była dalej procedowane konieczne jest zebranie 50. podpisów. Listę poparcia projektu można podpisać elektronicznie pod linkiem: https://glosujobo.olsztyn.eu/index.php/lista-poparcia/WZRX,WK87GNM

Karol Grosz


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marek #3108702 28 lut 2023 20:04

    Czy te wydatki są kontrolowane od początku planowania parku?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Marek #3108699 28 lut 2023 20:02

    Miasto wyłożyło już wcześniej pieniądze na ten cel czyli park Nagórki .Dlaczego ponownie na ten cel wykłada miasto dla firmy Pekum jako wykonawcy pieniądze.Zbiornik retencyjny też już był finansowany na ul.Paukszty 57 u Niewidomych gdy radnym i kierownikiem obiektu był poseł Zygmunt Szuszczewicz.Zbiornik nie powstał.Czy miasto może tak wyrzucać pieniądze publiczne?

    odpowiedz na ten komentarz