Olsztyn: ZDZiT chce zliczać pasażerów w komunikacji miejskiej. Dlaczego?

2023-02-25 12:30:00(ost. akt: 2023-02-24 15:41:23)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie chce dokładniej liczyć pasażerów komunikacje miejskiej. Chodzi o dopasowanie oferty przewozowej na poszczególnych trasach i liniach. W tym celu uruchomiony został przetarg, którego przedmiotem jest dostarczenie, zamontowanie oraz osiągnięcie funkcjonalności zliczania pasażerów.
Aktualnie 32 autobusy i 18 tramwajów wyposażonych jest w bramki zliczające. Dane z bramek służą do weryfikacji liczby osób w poszczególnych kursach, co pozwala m.in. na dostosowanie typu taboru do danego kursu - takie badania i zmiany realizowane są na bieżąco — informuje rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie, Michał Koronowski.

Ponadto, pod koniec 2022 roku wykonane zostały kompleksowe badania napełnienia na wszystkich liniach we wszystkich rodzajach dni. W związku z brakiem wyposażenia wystarczającej liczby pojazdów w bramki zliczające, część danych uzyskiwana jest w sposób niezautomatyzowany.

— Obecnie trwa jeszcze opracowywanie danych zebranych w 2022 roku — informuje Koronowski. — Poprzednie kompleksowe badania napełnienia prowadzone były w latach 2012, 2014, 2016 oraz po raz pierwszy z wykorzystaniem bramek w 2019 roku.

Uzyskane dane służą do długofalowego planowania oferty przewozowej pozwalając określić zapotrzebowanie na poszczególnych trasach, liniach, w poszczególnych dniach tygodnia i przedziałach czasowych.

Rozpisany przetarg dotyczy kolejnych bramek zliczających, które będzie można zamontować w kolejnych 6 autobusach. Przedmiotem zamówienia jest dostarczenie, zamontowanie i osiągnięcie funkcjonalności zliczania pasażerów w 3 autobusach standardowych (3-drzwiowych) i w 3 autobusach wielkopojemnych (4-drzwiowych).

Termin składania ofert kończy się 3 marca bieżącego roku.