Wyjątkowa ekspozycja. W SP 30 w Olsztynie stanęła "Chata Warmińska"

2023-02-25 10:30:00(ost. akt: 2023-02-25 14:15:49)
W Szkole Podstawowej nr 30 w Olsztynie otworzono nader oryginalną wystawę, będącą elementem obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Na korytarzu olsztyńskiej szkoły pojawiło się muzeum, w postaci izby z historycznymi eksponatami regionu.
Szereg inicjatyw, spotkań i wydarzeń kulturalnych przygotowano w 2023 roku z okazji 550. rocznicy urodzin oraz 480. rocznicy śmierci najwybitniejszego mieszkańca Olsztyna. Jedno z nich odbyło się w miniony czwartek (23 lutego) w Szkole Podstawowej im. Marii Zientary-Malewskiej przy ul. Pieczewskiej. Głównym elementem wydarzenia było otwarcie "Chaty Warmińskiej - izby z eksponatami historycznymi i architektury ludowej". Jej pomysłodawczynią jest dyrektor szkoły Anna Staryk.

— Szkoła nie musi być zimnym miejscem nauki, to także miejsce spotkań na przerwach i lekcjach. To miejsce, które wypełnia się tradycją, a tradycją naszej szkoły od dawna był region, Warmia i nasza patronka — mówi Anna Staryk. — Projekt został zrealizowany ze środków własnych oraz funduszy pozyskanych z Programu Wolontariatu Pracowniczego Michelin "Moc Dobra". Do zrealizowania projektu w ramach prac i samego wykonania swoją cegiełkę dołożyli również rodzice. Przedsięwzięcie połączyło nas wszystkich: pracowników szkoły, uczniów i rodziców.

"Chata" znajduje się na I piętrze budynku szkoły. To przeszklony obiekt, w którym znajdują się zgromadzone przedmioty nawiązujące do historii Warmii, m.in. łóżko, kołyska, żelazka, lampy naftowe. Najcenniejszym eksponatem jest strój należący w przeszłości do patronki szkoły Marii Zientary-Malewskiej, który został przekazany placówce przez jej bratanicę.


— To co można ujrzeć w Warmińskiej Chacie, izbie z eksponatami historycznymi i elementami architektury ludowej to efekt wielu lat gromadzenia. Osobą, która postawiła kamień węgielny była nauczycielka historii SP 30 Lidia Ostrowska, która pierwsze eksponaty przyniosła z domu rodzinnego — mówi Anna Staryk, po czym dodaje: "Chata ma fabułę otwartą, jeśli ktoś miałby w swoich zasobach pasujące do naszej tematyki eksponaty, to oczywiście zachęcamy".


— To wyjątkowy rok, bo obchodzimy 550 lecie urodzin Mikołaja Kopernika. W wymiarze nie tylko lokalnym, ale również międzynarodowym rozpoczęliśmy w wspólne przeżywanie tej rocznicy. Jesteśmy dumni ze spuścizny związanej z wielkim astronomem. Pamiętanie o naszej historii i wzmacnianie świadomości poprzez takie wystawy to nasz obowiązek — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — To szansa na ocalenie od zapomnienia rzeczy ważnych i bliskich naszym przodkom. Serdecznie dziękuję dyrekcji szkoły i twórcom za przygotowanie tej interesującej wystawy.

Przy okazji wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać m.in. wykładu o Mikołaju Koperniku wygłoszonego przez dr Iwonę Jóźwiak z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, posłuchać szkolnego chóru oraz obejrzeć wystawę


W uroczystości wzięli udział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, przedstawiciel Michelin Grzegorz Bojasiński, profesor UWM Andrzej Korytko, nauczyciele i uczniowie.