Ostre strzelanie z armatohaubic K9. Broń 1. Mazurskiej Brygady Artylerii przeszła chrzest bojowy [VIDEO]

2023-02-23 16:53:45(ost. akt: 2023-02-23 17:32:15)
Na poligonie koło Torunia żołnierze z Węgorzewa przeprowadzili pierwsze strzelania z armatohaubic K9

Na poligonie koło Torunia żołnierze z Węgorzewa przeprowadzili pierwsze strzelania z armatohaubic K9

Autor zdjęcia: 16 DZ

Armatohaubice K9, która trafiły na wyposażenie 1. Mazurskiej Brygady Artylerii, przeszły dzisiaj swój chrzest bojowy. Na poligonie koło Torunia żołnierze z Węgorzewa przeprowadzili pierwsze strzelanie bojowe z armatohaubic, które Polska kupiła od Korei Południowej.
Dziś na poligonie koło Torunia test bojowy przeszły południowokoreańskie armatohaubice K9, które trafiły na wyposażenie 1. Mazurskiej Brygady Artylerii. Ćwiczenia obserwowali wicepremier Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej i Lee Jong-Sup, minister obrony Korei Południowej.

Żołnierze strzelali na odległość kilku kilometrów, choć zasięg armatohaubic to ok. 40 kilometrów. W szkoleniu obok baterii złożonej z armatohaubic K9 wzięły udział także armatohaubice polskiej produkcji – AHS Krab, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta i RM-70 oraz samobieżny moździerz M120 Rak.


—W maju ubiegłego roku miałem zaszczyt być gościem pana ministra Lee w Seulu, w lipcu podpisaliśmy umowy, a w grudniu już pierwsze egzemplarze K9 i K2 dotarły na wyposażenie Wojska Polskiego — powiedział podczas pokazu szef MON Mariusz Błaszczak. —Dziś załogi z brygady artylerii z Węgorzewa wyposażone w K9 pokazywały, że są przygotowane do tego, żeby wykorzystywać ten sprzęt, a więc podziwialiśmy ćwiczenie polskich załóg w koreańskich K9. Sądzę, ze jest to nasz wspólny sukces, że w tak krótkim czasie doprowadziliśmy do tego, że nasza współpraca przynosi konkretne efekty, a więc sprzęt koreański jest już na wyposażeniu Wojska Polskiego.

— Jak powiedziałem, armatohaubice K9 są na wyposażeniu jednostki, która stacjonuje w północno-wschodniej części naszego kraju, a dziś pierwsze egzemplarze, 12 egzemplarzy K9 trafiło do jednostki stacjonującej na południowym wschodzie Polski, w ramach 18 Dywizji Zmechanizowanej, do Jarosławia dziś dotarło 12 egzemplarzy K9 — dodał szef MON.

Polska podpisała duże kontrakty zbrojeniowe z Koreą Południową. W lipcu ubiegłego roku zawarto umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL Natomiast umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense obejmuje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL.
Miesiąc później w sierpniu w jednostce w Morągu szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowy z dwoma koreańskimi koncernami na dostawę pierwszych 180 czołgów K2 w latach 2022-25 oraz 212 haubic samobieżnych K9 w latach 2022-26. W grudniu ubiegłego roku pierwszych 10 czołgów pod trafiło już do 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej a 24 armatohaubice do 11. Pułku ku Artylerii w Węgorzewie, który został też przekształcony w 1. Mazurską Brygadę Artylerii.

Polska zamówiła w Korei także samoloty szkolno-bojowe FA-50 i wyrzutnie artylerii rakietowej K239 Chunmoo. Jak powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak samoloty FA-50 jeszcze w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a polscy lotnicy już szkolą się w Korei na tych samolotach.
K9 Thunder to haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jej uzbrojenie główne stanowi 155 mm armata, która w zależności od typu amunicji, zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach do ok. 40 km. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Masa haubicy wynosi 47 ton.

Andrzej Mielnicki