Niebywałe odkrycie w gminie Prostki. Wykopali skarb

2023-02-23 09:10:00(ost. akt: 2023-02-22 15:52:48)

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Jaćwież - Ełk, Augustów

Pod Prostkami doszło do niebywałego odkrycia. W trakcie badań terenu poszukiwacze ze stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież wykopali skarb. W ich ręce wpadła rzadka siekiera z epoki brązu.
— Miło nam poinformować, iż członek naszego stowarzyszenia znalazł b. rzadką siekierkę z epoki brązu. Jej wstępne datowanie to 900-1300 lat p.n.e. — czytamy na profilu społecznościowym Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjne Jaćwież - Ełk, Augustów.

Prawdopodobnie jest to siekierka szynowa typu Tautušiaų. Charakterystycznymi cechami tej siekiery są szerokie, łopatkowe ostrza, trzony masywne z szerokimi dwoma podniesionymi brzegami. Na brzegach wyrobu dostrzec można wyraźne szwy odlewnicze, co świadczy o ich wytworzeniu w matrycy (glinianej lub woskowej).

— Niemal identyczne znaleziska z innych części Polski, a mianowicie z Rozkopaczewa i Radzic Starych, pozwalają ulokować naszą siekierkę w epoce brązu, a dokładniej w III-IV okresie wg chronologii Monteliusa — czytamy w mediach społecznościowych.

Broń tego rodzaju, określana w literaturze archeologicznej jako typ Tautušiaų łączona jest z kręgiem kultury wschodniobałtyjskiej. Na obszarze Polski południowej i wschodniej siekiery typu Tautušiaų stanowią wyjątkową rzadkość.

— Znalezisko przekazujemy WKZ, a stamtąd mamy nadzieję, że trafi do muzeum właściwego dla miejsca jego odkrycia — piszą przedstawiciele stowarzyszenia.

Fot. Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Jaćwież - Ełk, Augustów

Fot. Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Jaćwież - Ełk, Augustów

Źródło: Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Jaćwież - Ełk, Augustów