Rozpoczął się Światowy Kongres Kopernikański

2023-02-20 16:45:16(ost. akt: 2023-02-20 15:18:26)
Rektorzy trzech uczelni wraz z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem Światowy Kongres Kopernikański

Rektorzy trzech uczelni wraz z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem Światowy Kongres Kopernikański

Autor zdjęcia: UWM

Rektorzy trzech uczelni - Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego - wraz z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem, otworzyli 19 lutego w Toruniu Światowy Kongres Kopernikański. W Olsztynie będziemy gościć go w dniach 21–24 czerwca.
Światowy Kongres Kopernikański to wydarzenie, którego zadaniem jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością Mikołaja Kopernika - wybitnego uczonego i astronoma - a także jego wpływem na rozwój nauki, kultury i sztuki. Organizatorami Kongresu są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Ze względu na bogate i wciąż żywe oraz rozwijane tradycje kopernikańskie w tych ośrodkach, Kongres ma formułę kroczącą.

Oficjalne otwarcie obrad miało miejsce 19 lutego - w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i jednocześnie święto toruńskiego uniwersytetu.

— Obchody urodzin naszego Patrona postrzegamy przede wszystkim jako czas refleksji nad własnym dziedzictwem i przypomnienia, że postać Kopernika, mimo upływu wieków, może wciąż inspirować ludzi nauki i być wskazówką w naszych codziennych wyborach — mówił gospodarz uroczystości, rektor UMK w Toruniu prof. Andrzej Sokala.

Rektorzy trzech uczelni wraz z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem Światowy Kongres Kopernikański
Fot. UWM
Rektorzy trzech uczelni wraz z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem Światowy Kongres Kopernikański

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski w Auli UMK zwracał uwagę na fakt, że Mikołaja Kopernika powinniśmy postrzegać multidyscyplinarnie.

— Znany jest przede wszystkim jako astronom. Moglibyśmy powiedzieć, że jest patronem wielu dyscyplin. Mógłby być patronem nie tylko astronomii, ale także nauk matematycznych, fizycznych, prawnych (prawa kanonicznego), nauk ekonomicznych. Przeżył na Warmii ponad 40 lat - pracując i służąc nie tylko temu regionowi, ale całej Koronie Polskiej. Nade wszystko mógłby być też patronem królowej nauk - filozofii — mówił prof. Przyborowski.

Prof. Jerzy Przyborowski przedstawił także założenia olsztyńskiej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Na Warmii naukowcy obradować będą w dniach 21-24 czerwca.

— Pierwsza sesja będzie sesją biograficzną, poświęconą życiu Mikołaja Kopernika i jego działalności społecznej (głównie na Warmii). Druga - to sekcja muzealna, której celem jest rozmowa na temat badań nad zabytkami i inwentaryzacji tych, które sa bezpośrednio związane z Mikołajem Kopernikiem, ale także tych, które pochodzą z tamtej epoki. Wszystkich Państwa zapraszamy do Olsztyna! Warmia jest dumna z tego, że ma takiego patrona! — dodał rektor.

Prof. Przyborowski zwracał także uwagę na świetną współpracę trzech uczelni przygotowujących Światowy Kongres Kopernikański.
— To dowód na to, że wielki uczony może łączyć a nie dzielić. Ja jestem dumny z tego, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie może być częścią ŚKK, który będzie trwał kilka miesięcy — stwierdził profesor.