Olsztyn: Znamy zwycięzców konkursu na ekslibris z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

2023-02-19 12:00:00(ost. akt: 2023-02-17 16:10:24)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Nagrodę główną w międzynarodowym konkursie na ekslibris z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika otrzymała Agata Dworzak-Subocz. W konkursie organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie wzięło udział 55 autorów z całej Europy.
W piątek w bibliotece wojewódzkiej w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i podsumowanie międzynarodowego konkursu na ekslibris z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika „Ruszył Ziemię”. Jak poinformowano, pierwszą nagrodę otrzymała Agata Dworzak-Subocz za ekslibris UMK, drugą - Robert Sawa za zestaw ekslibrisów typograficznych, a trzecią - Kamil Kocurek za ekslibris Marcina Białasa. Nagrodę dyrektora biblioteki otrzymał Czech Zbigniew Kubeczka, który przygotował ekslibris tej placówki.

Na konkurs wpłynęło 75 ekslibrisów 55 autorów z Polski, Ukrainy, Norwegii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Rumuni, Francji, Białorusi i Czech. Biblioteka poinformowała, że ogłaszając taki konkurs "miano na uwadze popularyzację tradycyjnego ekslibrisu jako formy wyrazu artystycznego tworzonego różnymi technikami graficznymi od drzeworytu po serigrafię".

Ekslibris to znak własnościowy książki należącej do osoby prywatnej lub biblioteki, czy instytucji. Zwykle jest to mała kartka, która się wkleja do wyklejki na przedniej części okładki, ale są też ekslibrisy w formie pieczęci. (PAP)