O czym się mówi za drzwiami ratusza? Robert Szewczyk: Jeszcze jest czas na zmianę decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

2023-02-16 12:05:13(ost. akt: 2023-02-16 12:39:52)

Autor zdjęcia: Archiwum Gazety Olsztyńskiej

"O czym się mówi za drzwiami ratusza?" to nowa seria artykułów Gazety Olsztyńskiej, podczas której oddajemy głos radnym. Na jej łamach każdy z nich będzie mógł się subiektywnie wypowiedzieć na wybrany przez siebie temat. Jako pierwszy głos zabiera Robert Szewczyk, przewodniczący Rady Miasta w Olsztynie.
Na lepsze rozwiązania, bo mniej inwazyjne, wskazywali uczestnicy konsultacji społecznych. A co więcej, to pomysły wyprowadzające tranzyt, korzystniejsze dla kierowców, zbawienne dla przyszłych terenów inwestycyjnych miasta. Gdyby tylko GDDKiA zechciała zwrócić na nie uwagę...

Północna obwodnica Olsztyna, to konieczność. Odwlekana latami inwestycja jest dziś na etapie wytyczania jej przebiegu. Zaproponowane przez GDDKiA opcje zaskoczyły i oburzyły wielu olsztynian z powodu koszmarnych skutków dla przyrody. Wizjonerzy z GDDKiA widać nie zauważyli, że szastanie zasobami przyrody bez oglądania się na konsekwencje mijają. Że budowa drogi przez dolinę rzeki Wadąg i olbrzymiego węzła drogowego w środku olsztyńskiego lasu miejskiego to anachronizm z piekła rodem. Dlaczego specjalistom z GDDKIA najbardziej atrakcyjne wydają się warianty najmocniej niszczące olsztyńską przyrodę, nie jest tajemnicą. Przyroda przed wandalizmem sama się nie obroni. Na ludziach spoczywa ten obowiązek ale ludzie (czytaj mieszkańcy Olsztyna) GDDKiA nie obchodzą.

Las Miejski jest dobrem naturalnym wszystkich mieszkańców, w tym także przyszłych pokoleń olsztynian, o czym dobrze wiedzą sami pomysłodawcy. Dlatego pytanie powinno brzmieć, dlaczego świadomie oczekiwaną inwestycję drogowcy wystawiają na wybuch społecznego niezadowolenia, gniew i protesty ? Dlaczego stawiają pod ścianą społeczną energię i władze samorządowe?

Jeśli profesjonalna agencja rządowa nie słucha opinii mieszkańców to znaczy, że celowo destabilizuje oczekiwania społeczne, wprowadza nikomu niepotrzebny ferment. Wiedza fachowców z GDDKiA jest kompletna na temat dwóch wariantów zachodnich. Czyli taka, że nie będzie znacznego ograniczenia tranzytu przez miasto, nie będzie nowych terenów inwestycyjnych na Tracku, a zatem nie powstaną nowe miejsca pracy. Z kolei, przedstawiony przez nich wariant wschodni, zdewastuje bezpowrotnie dolinę rzeki Wadąg i ekosystem Lasu Miejskiego.

A przy tym wszystkim zapowiedź zrzucenia na gminę Olsztyn i olsztyńskich podatników kosztów budowy obwodnic jest sugestią bezrozumną i arogancką. Droga krajowa powinna być finansowana ze środków rządowych.
Potrzebujemy północnej obwodnicy, jednakże chcemy następnym pokoleniom zostawić to, co sami otrzymaliśmy w darze. W miarę nieuszczuplone zasoby przyrody będące bogactwem i nadzieją miasta i okolic.

Robert Szewczyk

Artykuły z serii "O czym się mówi za drzwiami ratusza?" będą ukazywać się w każdy czwartek o godz. 12:00 na stronie gazetaolsztyńska.pl i w cotygodniowym dodatku do papierowej "Gazety Olsztyńskiej" — "Nasz Olsztyniak". Piszą je olsztyńscy radni. Zapraszamy do śledzenia serii i merytorycznych dyskusji. Tematyka jest dowolna a zasada jest tylko jedna: głównym tematem wypowiedzi jest życie Olsztyna.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Cyranka #3108565 17 lut 2023 16:49

    Zgadzam się z tezami autora. Tyle, że tak sformułować swe zastrzeżenia potrafi każdy, taka krytyka jest niekonstruktywną. Brakuje bowiem rozwiązania alternatywnego. Ochronimy las, dolinę rzeki, a mieszkający przy WP, Sybiraków, Bałtyckiej, Warszawskiej i innych zostaną zatruci spalinami ciężarówek. To jest rzeczywista alternatywa, czy jest coś czego autor nie powiedział? Czy istnieje realna w sensie ekonomicznym alternatywa dla przebiegu obwodnicy. Gra w pingponga z GDDKiA nikomu nie przyniesie korzyści.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. und #3108557 17 lut 2023 13:01

    Jak mleko się rozlało to teraz krzyczą. Nadal się boją wszystkiego bo są słabi i nie chcą się wychylać. Takich mamy radnych. Takich zawodowych radnych nikt nie potrzebuje.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz