Kim byli rycerze spod Grunwaldu? Genetyk chce zidentyfikować poległych

2023-02-13 20:18:31(ost. akt: 2023-02-13 16:14:25)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

— Nie można wykluczyć sytuacji, że uda nam się zidentyfikować któregoś z przedstawicieli znanych rodów rycerskich z bitwy pod Grunwaldem. Jest to ekstremalnie trudne zadanie, ale nie niemożliwe — mówi genetyk dr hab. n. med. Andrzej Ossowski.
Zespół naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zajmuje się badaniem szczątków m.in. rycerzy poległych w bitwie pod Grunwaldem. W materiale przekazanym we wrześniu 2021 r. przez Muzeum Warmii i Mazur oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem znajdują się szczątki ok. 200 osób.

— Zakończyliśmy podstawowe badania antropologiczne i opis medyczno-sądowy, wcześniej materiał został skatalogowany. Zostały opisane obrażenia, a w tej chwili szykujemy się do badań genetycznych — informuje kierownik Katedry Medycyny Sądowej PUM dr hab. n. med. Andrzej Ossowski.

Wcześniej konieczne było skatalogowanie, opisanie i ocena stanu blisko 40 tys. kości i fragmentów kości. Naukowcy planują przeprowadzić „bardzo szeroką analizę” – chcą m.in. sprawdzić, czy osoby, których ...

Zostało jeszcze 85% treści artykułu.