Ekspert: Wilki atakują psy, bo to łatwo dostępny pokarm

2023-02-12 20:34:26(ost. akt: 2023-02-10 16:26:58)
W Polsce żyje około 2 tysięcy wilków

W Polsce żyje około 2 tysięcy wilków

Autor zdjęcia: Radosław Nowacki

W ostatnich dniach głośno było o wilkach i zagryzionych przez nie w okolicach Olsztyna psach. Choć nie wiadomo, czy nie zaatakowały ich zdziczałe psy. Czy trzeba bać się wilka? Jak się należy zachować, gdy spotkamy go na swojej drodze? O wilkach i ich zwyczajach rozmawiamy z Adamem Gełdonem z Nadleśnictwa Spychowo, tropicielem i badaczem wilków.
Adam Gełdon jest leśnikiem od 13 lat. Przyrodnik, pracownik Nadleśnictwa Spychowo, pasjonat i tropiciel wilków, koordynator największej w Polsce inwentaryzacji zimowej dużych drapieżników prowadzonej przez leśników i myśliwych. Badacz aktywności wokalnej wilków, koordynator merytoryczny międzynarodowego obozu naukowego tropień wilków w Bieszczadach „Wolf Expedition”, edukator i trener w dziedzinie monitoringu, biologii i ekologii wilków.

— Dlaczego wybrałeś właśnie ten zawód?
— Już od liceum interesowałem się bardzo lasem i przyrodą. Ponadto pasjonowali mnie Indianie Ameryki Północnej, a ich życie w zgodzie z otaczającą przyrodą i korzystania z niej w sposób racjonalny oraz z szacunkiem było dla mnie pewnego rodzaju wyznacznikiem tego, czym chcę się w przyszłości zajmować. Ponieważ mój ...

Zostało jeszcze 95% treści artykułu.