Już dziś jubileuszowa Wenta Dobroczynna w Olsztynie
2023-02-11 08:25:47(ost. akt: 2023-02-11 10:45:38)
Przygotowania do tegorocznej, jubileuszowej, bo XXV Wenty Dobroczynnej są na absolutnym finiszu. Organizatorzy dopięli wszystko na ostatni guzik i twierdzą, że jest już pewne, że będzie to wydarzenie rekordowe pod każdym względem. Wenta odbędzie się dziś w olsztyńskiej Filharmonii.
— W tej chwili rozstawiamy stoiska na korytarzach filharmonii. Będą w nich dostępne m.in. prace osób niepełnosprawnych. W sobotę rano swoją próbę będzie miała Krystyna Prońko, której występ zakończy Wentę — relacjonuje Bożena Ulewicz z Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej, która od 25 lat organizuje wydarzenie.
Pani Bożena już teraz sobotnią Wentę określa jako rekordową. Ci, którzy chcą wziąć w niej udział, powinni się pospieszyć. W piątek po południu było wyprzedanych 300 wejściówek na jedno z najważniejszych wydarzeń charytatywnych w regionie.
— Około 100 miejsc mamy zarezerwowanych dla organizatorów i współorganizatorów, czyli wiadomo już, że na sali będzie ponad 400 osób. Jest jeszcze trochę miejsc, ale faktycznie to rekordowy wynik. Podobny był jedynie 13 lat temu, podczas 12. Wenty — mówi organizatorka wydarzenia. — Licytacja będzie bardzo gorąca, bo zgromadziliśmy naprawdę pokaźny zbiór zarówno dzieł sztuki, jak i wiele atrakcyjnych niespodzianek — dodaje.
Dla kogo Wenta?
Dotychczasowe Wenty przyniosły w sumie blisko 900 tysięcy złotych. Pieniądze za każdym razem zasiliły potrzebujących. W 2020 roku odbyła się zbiórka pieniędzy na Hospicjum dla Dzieci w Olsztynie prowadzone przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej. W 2021 roku pieniądze trafiły do olsztyńskiej Arki. Stowarzyszenie i placówka prowadzą zajęcia edukacyjne, terapeutyczne i opiekuńcze dla rodzin. Rok temu beneficjentem Wenty było Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium”. Beneficjentem tegorocznej Wenty są podopieczni ośrodka w Kruzach, gdzie opiekę znajdują dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami intelektualnymi w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, ale także sprzężonymi oraz z autyzmem.
— Trafiają do nas dzieci w różnym wieku i w różnym stanie. Często bardzo ciężkim. Bywa, że kilka lat trwa nauczenie dziecka tak prostej czynności, jak wiązanie sznurowadeł w butach. Jednak nasi podopieczni potrafią osiągać wręcz niesamowite sukcesy. Do tego jest potrzebna ciągle doskonalona wiedza, sprzęt rehabilitacyjny, baza terapeutyczna, a przede wszystkim miłość — mówi dyrektor Agata Milewska.
O sukcesach placówki świadczy wyjazd dwóch podopiecznych z Kruz na tegoroczne igrzyska olimpiad specjalnych. Będą tam w polskiej reprezentacji. Na paraolimpiadach uczniowie ośrodka spod Olsztyna już wcześniej odnosili znaczące sukcesy. Swoje umiejętności pokazali w 2019 roku podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi. Dwoje wychowanków Kruz: Gosia i Sławek wrócili z brązowym medalem w koszykówce.
— Inwestujemy w rozwój dzieci. Lepsza rehabilitacja to lepsze funkcjonowanie — mówi dyrektor Agata Milewska.
— Inwestujemy w rozwój dzieci. Lepsza rehabilitacja to lepsze funkcjonowanie — mówi dyrektor Agata Milewska.
Prawdziwe skarby
Swój dar na licytację przekazała Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda. To piękna broszka z pasiastą polską krzemionką i gustowna apaszka. Wcześniej swoje dary na Wentę Dobroczynną przekazywała śp. Maria Kaczyńska. Swój ostatni prezent na Wentę przekazała w lutym 2010 roku. Był to porcelanowy dzbanek.
— Obecna Pierwsza Dama kontynuuje tę tradycję. I również, jak Maria Kaczyńska, przekazuje tylko przedmioty wykonane w Polsce i z polskich materiałów — zdradza nam Bożena Ulewicz.
„Gazeta Olsztyńska” od kilku tygodni opisuje przygotowania do tegorocznej, jubileuszowej Wenty Dobroczynnej. Wiemy już, że kolekcja dzieł, które trafią na licytację, mogłaby z powodzeniem stać się wernisażem malarskich talentów z całego regionu, a nawet spoza Warmii i Mazur. Swoje obrazy na aukcję przekazało 18 artystów z regionu. Wylicytować będzie także można niezwykłe ikony podarowane m.in. przez ks. arcybiskupa metropolitę warmińskiego Józefa Górzyńskiego, ks. bp. Arkadiusza Trochanowskiego — biskupa greckokatolickiej eparchii olsztyńsko-gdańskiej i Urszulę Furtak — prezes Akcji Katolickiej.
Wśród darów, które będą licytowane, znajdzie się także piłka z podpisami Kobiecego Klubu Piłkarskiego Stomilanki Olsztyn, który jest na czele tabeli kobiecej pierwszej ligi, czy półgodzinny przelot samolotem nad Warmią. Na stronie internetowej Akcji Katolickiej trwa już licytacja vouchera na przelot samolotem nad Warmią. Atrakcją Wenty będzie loteria, gdzie jeden z losów to bilet na pielgrzymkę do Rzymu.
Wśród darów, które będą licytowane, znajdzie się także piłka z podpisami Kobiecego Klubu Piłkarskiego Stomilanki Olsztyn, który jest na czele tabeli kobiecej pierwszej ligi, czy półgodzinny przelot samolotem nad Warmią. Na stronie internetowej Akcji Katolickiej trwa już licytacja vouchera na przelot samolotem nad Warmią. Atrakcją Wenty będzie loteria, gdzie jeden z losów to bilet na pielgrzymkę do Rzymu.
Licytacje, wśród których są nie tylko dzieła artystów, ale także niespodzianki przekazane przez znanych z życia społecznego, gospodarczego, politycznego i sportowego darczyńców, już tradycyjnie poprowadzi Paweł Burczyk. O tym, jak popularny aktor i konferansjer potrafią rozgrzać atmosferę podczas Wenty, świadczą ceny osiągane przez niektóre z licytowanych przez niego dzieł.
Burczyk Show
Znany aktor filmowy, teatralny, scenarzysta, stand-uper, konferansjer, poruszający głos różnych postaci z Simpsonów, a także bywalec świata jest magnesem, który przyciąga wielu uczestników dorocznej Wenty. Paweł Burczyk w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską” przyznał, że sztuki prowadzenia licytacji uczył się latami, zanim doszedł do obecnej perfekcji.
— Zabawa nie polega tylko na tym, żeby wylicytować dany przedmiot, ale żeby wciągnąć w zabawę licytującego, żeby się przy tym dobrze bawił i był doceniony. To wymaga wielkiego wyczucia. W tym celu podczas licytacji na bieżąco… czytam w ludzkich oczach — powiedział nam. Podzielił się z nami też swoimi radami dla licytujących.
— Można samego siebie przelicytować. Również wówczas, jeśli masz przeznaczone na pomoc dzieciom 400 złotych, a cena wyjściowa jest za 200 złotych. Możesz podnieść jedną rękę, a drugą samego siebie przebić — zaproponował.
Dla Pawła Burczyka tegoroczna Wenta jest bardzo ważna także z osobistych względów. Ośrodek w Kruzach, który jest beneficjentem tegorocznej zbiórki, pomaga także dzieciom ze spektrum autyzmu. Aktor jest ojcem autystycznego dziecka.
Rekordowa Wenta
Tegoroczna XXV Wenta Dobroczynna odbędzie się 11 lutego w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Rozpocznie się o godz. 12.00. W trakcie wydarzenia możliwy będzie także udział w loterii fantowej, kiermaszu prac osób niepełnosprawnych. Wentę zakończy koncert wielkiej gwiazdy, która ma wielu wielbicieli — Krystyny Prońko Trio Live.
— Koncert ma rozpocząć się o godzinie 15. Zrobimy wszystko, żeby do tej pory zakończyć licytacje. Przedmiotów jest tak dużo, że obawiam się, czy koncert nie będzie przesunięty o pół godziny — mówi Bożena Ulewicz. — Liczymy, że tegoroczna Wenta będzie także rekordowa pod względem kwoty przekazanej naszym beneficjentom — dodaje.
— Co roku nasze wydarzeniem jest obrazem miłości, którą staramy się kierować w życiu. Miłości ofiarnej, której owocem jest uśmiech ludzi, to poczucie, że nie jestem zapomniany, że jest wokół wielu ludzi dobrej woli, dla których życie drugiego człowieka nie jest obojętne — podkreśla Wojciech Ruciński, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej.
Stanisław Kryściński
Na liście licytowanych dzieł znajdą się: obraz „Leśny zakątek” pędzla Barbary Bańki, obrazek „Szuwary” Tadeusza Burniewicza, akryl „Pejzaż niebieski” profesora Wiesława Bieńkuńskiego, dwie grafiki profesor Małgorzaty Chomicz, ikona oblicza Matki Bożej z Góry Atos napisana przez Małgorzatę Dżygadło-Niklaus, akryl na płótnie Anny Harasim, grafika „Cats love” Justyny Hołubowskiej-Chrząszczak, obraz zatytułowany „Warmia” Izabelli Janiszewskiej-Obarek, obraz „Martwa natura z kwiatami” Katarzyny Janków-Mazurkiewicz, pastel „Piwonie” Jarosława Korzeniewskiego, praca „Deszcz złudzeń” Danuty Krajewskiej, dwie prace Marceli Kubaczka — „Posłańcy nieba”, który będzie licytowany na rzecz Kingi chorej na SMA oraz akryl „Złoty blask” dedykowany ośrodkowi w Kruzach, olej na płótnie „Horyzonty” dzieła Anny Łukacz-Grochowskiej, obraz „Oblicze Chrystusa” ks. Krzysztofa Niespodziańskiego, praca „Japonka” Melanii Olędzkiej, „Zejście do układu 2” i „Rzeczywistość reakcje ruchowe” Jerzego Ruszczyńskiego i praca olejna „Wazon z piwoniami” Marii Szymańskiej.
fot. Wojciech Benedyktowicz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez