Nowy mural stał się wizytówką Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku

2023-02-11 13:31:00(ost. akt: 2023-02-13 14:29:09)

Autor zdjęcia: Dron Olsztynek - Bartosz Zembrzuski

Od jakiegoś czasu mieszkańcy Gminy Olsztynek mogą podziwiać ogromny mural, namalowany na głównej ścianie szkoły. Zainteresowanie jest tak duże, że projekt staje się powoli wizytówką miasteczka. O procesie tworzenia wielkiego obrazu, opowiedziała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku, Beata Bukowska.
Czy mogłaby Pani opowiedzieć o historii nadania szkole imienia rotmistrza Witolda Pileckiego?

— Szkoła rozpoczęła starania o nadanie imienia w 2013 roku. Ostatecznie zostało to zakończone uchwałą Rady Miasta Olsztynek na sesji 29 czerwca 2017 roku. I we wrześniu zostało szkole nadane imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Rok później szkoła otrzymała sztandar.

Z czyjej inicjatywy powstał mural?

— W czasie wizyty Pana Błażeja Pobożego i Pani Iwony Arent w Olsztynku w lipcu poprzedniego roku, opowiadając o pomyśle powstania i realizacji projektu "Kamienie Pamięci" - powiedziałam, że mam jeszcze jedno małe marzenie, by pokazać jak ważna w życiu rotmistrza była rodzina.

Jak wyglądał proces myślowy podczas rozmów o muralu?

— Pan Błażej Poboży zainteresował się moją dygresją. A gdy usłyszał, że jest to mural na ścianie szkoły, tuż przy obu dębach katyńskich i naszych Kamieniach Pamięci bardzo mu się to spodobało. Szybko wskazał osobę Pana profesora dr hab. Rafała Wiśniewskiego - dyrektora Narodowego Centrum Kultury, jako osobę pomocną w wykonaniu takiego muralu. Zachęcił, by stowarzyszenie "Wspólnie dla Olsztynka" we współpracy ze szkołą, napisało wniosek w tej sprawie. Tak też się stało i mural jest. Dodatkowo powiem, że stowarzyszenie "Wspólnie dla Olsztynka" współpracuje ze szkołą od kilku lat. Zrealizowaliśmy wspólnie kilka projektów tj. "Kamienie Pamięci", "Czym skorupka za młodu" i projekt o Ignacym Łukasiewiczu.

Kto czuwał nad całością projektu?

— Nad całością projektu czuwało NCK. To Narodowe Centrum Kultury szukało ilustratora i wykonawcy. Koordynowało również wszystkimi pracami. NCK wraz z Ministerstwem Edukacji i Dziedzictwa Narodowego sfinansowali wykonanie muralu.

Jak długo powstawał mural?

— Mural powstał błyskawicznie. Pod koniec grudnia ustawione były rusztowania i zostało wykonane tło. Na początku stycznia odbyło się malowanie całości.

Kto jest wykonawcą projektu?

— Autorem muralu jest Pani Magda Miszczak. Opracowała graficznie i malarsko na naszą prośbę, zdjęcie rotmistrza wraz z żoną i dziećmi wykonane w ogrodzie w Sukurczach - majątku Pileckich.

Czy mogłaby Pani opowiedzieć, jakie zdjęcie i wiążąca z nim historię przedstawia mural?

— Zdjęcie przedstawia jedną z wielu pięknych chwil rodziny Pileckich w ogrodzie przy domu rodzinnym Witolda i Marii Pileckich. Widać dumę w oczach Pani Marii. Całe zdjęcie jest zatrzymaną w kadrze chwilą miłości i szczęścia rodzinnego.


Czy powstanie muralu wiąże się konkretnie z jakimś wydarzeniem?

— Nie, ale zaplanowaliśmy uroczyste odsłonięcie w przeddzień Święta Żołnierzy Wyklętych, by w sposób godny upamiętnić i oddać hołd wszystkim zamordowanym z miłości do Ojczyzny i swoich rodzin. W tym czasie od 10 lat szkoła corocznie przygotowuje wieczornicę dla uczniów, ich rodziców i wszystkich mieszkańców gminy czcząc ich pamięć.

Jak to wydarzenie komentują uczniowie, rodzice i pedagodzy? Na pewno, nie sposób przejść obok niego obojętnie.

— Mural się podoba - jest ładny. Robi wrażenie, bo jest czymś nowym w naszym miasteczku. Wyraźnie wskazuje na to, co w życiu jest ważne - rodzina.


Wiktoria Podlewska