Robert Biedroń o honorariach Radosława Sikorskiego

2023-02-10 10:25:44(ost. akt: 2023-02-10 10:28:45)
Robert Biedroń

Robert Biedroń

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rekomendowałbym wszystkim czynnym politykom unikać pobierania jakichkolwiek honorariów z innych miejsc pracy niż ich stanowisko polityczne - powiedział PAP europoseł Robert Biedroń (Lewica), pytany o doniesienia medialne dot. zarobków europosła Radosława Sikorskiego (PO).
"Osobiście unikam i rekomendowałbym wszystkim czynnym politykom unikać pobierania jakichkolwiek honorariów z innych miejsc pracy niż ich stanowisko polityczne. Nawet jeśli wszystko jest zgodne z literą prawa, to pozostaje jeszcze wątek etyczny. Każda więź, a tym bardziej więź finansowa rodzi ryzyko, że kiedyś powie się, zrobi się coś za dużo. Jestem przeciwny pobieraniu takich wynagrodzeń" - powiedział PAP Biedroń.

Eurodeputowany PO Radosław Sikorski otrzymuje rocznie 100 tys. dolarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ujawnił dziennik „NRC”. „Jego zachowanie podczas głosowań w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia” – twierdzą rozmówcy dziennikarzy holenderskiej, liberalnej gazety.

Gazeta przypomina, że kontakty między europejskimi politykami, a zagranicznymi państwami są pod lupą po tym, gdy wyszedł na jaw skandal łapówkarski w Parlamencie Europejskim.

„NRC” informuje, że Sikorski otrzymuje od ZEA 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas. „Konferencja została utworzona przez Emiraty nieco ponad 10 lat temu jako sposób na prowadzenie międzynarodowej dyplomacji za pomocą +miękkiej siły+” – czytamy w dzienniku.

Gazeta zaznacza, że konferencja (ma obecnie formę stałej instytucji) ma charakter zamknięty. „Prasa nie jest mile widziana, wszystko odbywa się w tajemnicy” – podkreśla „NRC”.

Holenderski dziennik napisał, że Sikorski mówi w tym kontekście o „najsłynniejszej konferencji na Bliskim Wschodzie”. „Zasiada w jej radzie doradczej od 2017 roku, w wyniku czego otrzymał już prawie pół miliona euro od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Emiratów Arabskich” – napisał „NRC”.

Gazeta zaznacza, że były szef MSZ w rządzie Donalda Tuska nie poinformował Parlamentu Europejskiego, że przyjechał na konferencję w Emiratach pod koniec zeszłego roku na koszt tego kraju. „Posłowie mają obowiązek zgłaszania takich wyjazdów” – przypomina gazeta.

Sikorski tłumaczył „NRC”, że w jego przypadku nie było to konieczne, ponieważ nie odbył on tej podróży jako poseł do PE. „To była część moich zewnętrznych płatnych zajęć” – gazeta cytuje europosła.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3108500 12 lut 2023 23:06

    Dobra rekomendacja posła Biedronia... Ale europoseł Radek Sikorski nie żadnych etycznych hamulców bo najbardziej kocha siebie i pieniądze...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz