Walentynkowa mammografia? Gdzie i kiedy można się przebadać w warmińsko-mazurskim?

2023-02-10 08:11:00(ost. akt: 2023-02-10 08:08:16)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

Choć na co dzień o tym nie myślimy to badania profilaktyczne mogą uchronić nasze zdrowie, a nawet uratować życie. Mammobus przez cały luty podróżuje po Warmii i Mazurach. Gdzie i kiedy można się przebadać?
Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. Stwierdza się ponad 18 500 nowych nowych przypadków zachorowań rocznie. Połowa z nich przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego jej wykrycia.

Dlatego warto badać się profilaktycznie i dbać o swoje zdrowie.
Badanie można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków kraju.

​Mammobus to specjalistyczna naczepa wyposażona w mammograf (aparat rentgenowski do badania piersi). W mammobusie Centrum Onkologii zapewnione są komfortowe warunki porównywalne do nowoczesnych placówek stacjonarnych.
Mammografia jest bezpiecznym badaniem, prostym, krótkim i nieinwazyjnym. Umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych i nowotworowych w piersi. Badanie wykonywane w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania w placówce stacjonarnej.

Warto z nich korzystać, bo mammobus bardzo często przyjeżdż do naszych miast. Zarówno do stolicy Warmii i Mazur jak i do miast jej regionu. Niemalże przez cały luty, autobus można znaleźć w każdym powiecie.

W Olszynie mammobus stacjonował w ubiegły wtorek i środę (7 i 8 lutego). A już jutro (9 lutego) zawita do powiatu Szczuczyńskiego. Z kolei 14 lutego możliwość przebadania pojawi się w Giżycku, Olecku i Nowym Mieście Lubawskim. Walentynki to świetna okazja, by zadbać o siebie, tak samo jak o swoich bliskich. Warto pamiętać, że dobro osób, które kochamy, to również nasze dobro.
Można więc sprawdzić, gdzie w ciągu najbliższego miesiąca przyjedzie mammobus i udać się na bezpłatne badania.
Informacje o miejscach postojów mammobusów znajdują się na stronie oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie 24 miesiące nie korzystały z tego badania lub otrzymały pisemne wskazanie do ponownego wykonania badania po upływie 12 miesięcy i nie były leczone z powodu raka piersi.
Mammografia jest bezpłatna, nie wymaga skierowania i wykonywana jest niezależnie od miejsca zamieszkania pacjentki.

​NFZ finansuje nie tylko program profilaktyki raka piersi dla Pań w wieku 50-69 lat.
Można wykonać USG piersi lub mammografię na podstawie skierowania od lekarza specjalisty (ginekolog, onkolog). Lekarz może zlecić badania tak często, jak ze względu na wskazania medyczne jest to konieczne.